Miał dostęp do niejawnych dokumentów. Amerykański dezerter wpadł po 35 latach

[object Object]
William Howard Hughes służył w siłach powietrznych USAnellis.af.mil
wideo 2/4

Amerykańskie wojsko po 35 latach trafiło na trop dezertera. Mężczyzna zbiegł z wojska w 1983 roku i mieszkał w Kalifornii pod zmienionym nazwiskiem. Był jedną z siedmiu najbardziej poszukiwanych osób przez amerykańskie wojsko.

Kapitan William Howard Hughes Junior, który miał w wojsku certyfikat dostępu do informacji niejawnych, po raz ostatni był widziany w lipcu 1983 roku. W 19 różnych miejscach w Nowym Meksyku wypłacił wtedy w sumie 28,5 tysiąca dolarów ze swojego konta bankowego.

Wpadł przez paszport

5 czerwca mężczyzna z dokumentami na nazwisko Barry O'Beirne został zatrzymany przez służby paszportowe w związku z podejrzeniem posługiwania się sfałszowanym paszportem. W czasie przesłuchania przyznał się, że naprawdę nazywa się William Howard Hughes Junior i że zdezerterował z amerykańskich sił powietrznych w 1983 roku, krótko po powrocie z Europy Zachodniej.

Kapitan Hughes twierdzi, że uciekł z wojska, bo miał depresję. Stworzył fałszywą tożsamość, przyjął nazwisko O'Beirne i zamieszkał w Kalifornii.

Hughes miał certyfikat bezpieczeństwa i dostęp do niejawnych dokumentów NATO. Służył w jednostce AFOTEC w Nowym Meksyku, która zajmuje się niejawnym planowaniem i analizą dowodzenia NATO oraz systemami inwigilacyjnymi.

Przesłuchania przyjaciół, sąsiadów i znajomych z pracy nie przyniosły wówczas żadnego skutku. Hughesa nie udało się namierzyć ani w kraju, ani za granicą.

Wrócił z Holandii, nie pojawił się w jednostce

Hughes był kawalerem. 18 lipca 1983 roku poleciał do Holandii w ramach delegacji NATO, skąd miał wrócić 1 sierpnia tego samego roku. Wyleciał z Europy i wylądował w USA, potem wypłacił pieniądze. Nigdy później nie był widziany. 9 grudnia 1983 roku formalnie uznano go za zbiega.

Hughes został teraz przekazany wojsku i przewieziony przez śledczych wojskowych do wojskowej bazy w Travis w Kalifornii. Zostaną mu postawione zarzuty.

BBC pisze, że ze względu na charakter tajnych dokumentów, do których miał dostęp, Hughes znajdował się na liście siedmiu najbardziej poszukiwanych osób przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych.

William Howard Hughes Junior w 1983 rokuU.S. Air Force

Autor: pk/adso / Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force

Pozostałe wiadomości