Arcybiskup Desmond Tutu nie żyje

Źródło:
Reuters, PAP

Arcybiskup Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i weteran walki przeciwko apartheidowi w RPA, zmarł w wieku 90 lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Informację o śmierci arcybiskupa przekazał biuro prezydenckie.

"Odejście do wieczności emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu zamyka kolejny rozdział w procesie żegnania przez nasz naród całego pokolenia wybitnych Południowoafrykańczyków, którzy pozostawili nam w spadku wyzwoloną RPA" – napisał w okolicznościowym oświadczeniu prezydent Cyril Ramaphosa.

Uczestnik walki z apartheidem

Urodzony w 1931 roku Desmond Mpilo Tutu był pierwszym czarnoskórym arcybiskupem południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. Ceniony jest jego dorobek teologiczny, ale również zaangażowanie w walkę z wszelkimi formami dyskryminacji. Z jego inicjatywy do Konstytucji RPA wprowadzono jej zakaz.

Arcybiskup Desmond Tutu pozostawił żonę, z którą pozostawał w związku małżeńskim od 1955 roku i czwórkę dorosłych dzieci.

Media w RPA podkreślają wkład zmarłego duchownego zapewnienie pokojowych warunków transformacji, a także jego działalność w sferze obrony praw człowieka. Abp Desmond Tutu angażował się też w działania prewencyjne na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV/AIDS w Afryce. Opowiadał się - przypominają media - za uznaniem małżeństw tej samej płci i respektowaniem praw ludzi ze środowisk LGBT.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Navy Visual News Service (NVNS)