Media: Derek Chauvin, były policjant skazany za zabójstwo George'a Floyda, pchnięty nożem w więzieniu

Źródło:
PAP
Derek Chauvin podczas procesu ws. zabójstwa George'a Floyda. Wideo archiwalne
Derek Chauvin podczas procesu ws. zabójstwa George'a Floyda. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Derek Chauvin podczas procesu ws. zabójstwa George'a Floyda. Wideo archiwalneReuters Archive

Były policjant Derek Chauvin, przebywający w federalnym zakładzie karnym w Arizonie za zamordowanie George'a Floyda, został w piątek poważnie raniony przez współwięźnia - poinformowała AP, powołując się na źródła.

Były policjant z Minneapolis Derek Chauvin został skazany na 22 lat więzienia za spowodowanie śmierci George'a Floyda. Jak przekazała agencja AP, został w piątek pchnięty nożem przez innego więźnia. Chauvin miał zostać poważnie ranny.

Do ataku doszło w federalnym zakładzie karnym w Tucson w stanie Arizona, od dawna - jak zauważa AP - borykającym się z problemami bezpieczeństwa i brakami kadrowymi.

47-letni Chauvin odsiaduje tam wyrok 22,5 roku pozbawienia wolności za morderstwo drugiego stopnia i odbywany równolegle wyrok 21 lat więzienia za pogwałcenie praw cywilnych Floyda. Chauvin został tam przeniesiony z ciężkiego więzienia w stanie Minnesota.

Były policjant Derek Chauvin w czasie procesuReuters Archive

AP uzyskała te informacje od osoby, która zastrzegła sobie anonimowość. Federalne Biuro Więziennictwa potwierdziło fakt ataku nożem na więźnia w zakładzie penitencjarnym w Tucson, ale nie ujawniło jego personaliów.

Protesty po zabójstwie George'a Floyda

Sprawa spowodowania śmierci czarnoskórego George'a Floyda przez białego policjanta 25 maja 2020 roku odbiła się w USA i na świecie szerokim echem i wywołała protesty uliczne oraz oskarżenia policji o rasizm i brutalność.

Floyd zmarł po tym jak Chauvin dusił go kolanem, przyciskając jego szyję do chodnika przez ponad 9 minut, na ulicy przed sklepem w Minneapolis, w którym Floyd miał próbować zapłacić sfałszowanym banknotem 20-dolarowym.

Sprawa stała się głośna po ujawnieniu nagrania wideo wykonanego przez świadka. Na nagraniu widać i słychać, jak Floyd, dusząc się, krzyczy słabnącym głosem: "Nie mogę oddychać".

Trzej inni policjanci obecni na miejscu również stanęli przed sądem, ale otrzymali lżejsze wyroki. Chauvin złożył apelację od wyroku utrzymując, że jest niewinny. Sąd Najwyższy ją oddalił. Były policjant nie rezygnuje jednak i zapowiada złożenie kolejnej apelacji, motywując ją nowymi dowodami.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hennepin County Sheriff's Office