Niedzielne wybory regionalne w Wenezueli nie były wolne ani uczciwe - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Kandydaci partii rządzącej wygrali w 17 z 23 stanów; według opozycji wybory były sfałszowane.
Nauert w poniedziałek wieczorem potępiła "brak wolnych i uczciwych wyborów" w Wenezueli.
- Głos Wenezuelczyków nie był wysłuchany - dodała rzeczniczka Departamentu Stanu. Mówiła o "wprowadzanych w ostatniej chwili zmianach miejsc lokali wyborczych bez publicznego zawiadomienia", o "manipulacjach przy kartach do głosowania" i "ograniczonej dostępności maszyn do głosowania w rejonach (wyborców) opozycji".
Nauert skrytykowała ponadto "brak niezależnych, wiarygodnych obserwatorów międzynarodowych" i wezwała, by skontrolowano podane przez Krajową Radę Wyborczą (CNE) rezultaty głosowania. Według oficjalnych wyników w niedzielnych wyborach regionalnych kandydaci rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) wygrali w 17 spośród 23 stanów.
Oznacza to, że tylko w sześciu wenezuelskich stanach gubernatorzy nie będą wywodzić się z PSUV, a z opozycji, która sprzeciwia się radykalnym i niekonstytucyjnym zmianom ustrojowym, jakie w ciągu ostatnich miesięcy wprowadził w kraju socjalistyczny prezydent Nicolas Maduro. Przedstawiciele opozycji twierdzą, że wybory zostały sfałszowane. Podkreślają zarazem, że PSUV kontrolowała dotychczas 20 spośród 23 stanów, a teraz "tylko" 17. Wyraźne zwycięstwo wyborcze ogłosił również prezydent Maduro w swym wystąpieniu telewizyjnym.
Kryzys gospodarczy i polityczny
Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.
Problemom gospodarczym towarzyszy głęboki kryzys polityczny. 18 sierpnia Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu, w którym od wyborów w 2015 roku dominowała opozycja. Zgromadzenia Konstytucyjnego nie uznało wiele państw Ameryki Łacińskiej, Unia Europejska ani USA. Co więcej, w związku z "podważaniem demokracji" w Wenezueli oraz przeprowadzeniem tam niekonstytucyjnych reform Departament Finansów USA poinformował pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę. W czasie trwających od kwietnia w Wenezueli akcjach protestacyjnych przeciwko próbom narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i Maduro zginęło co najmniej 125 osób.
Autor: kg / Źródło: PAP