TVN24 | Świat

USA i Iran rozpoczną pośrednie rozmowy w Katarze o umowie atomowej

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Departament Stanu USA potwierdza, że Stany Zjednoczone i Iran rozpoczną pośrednie rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku. Irańska dyplomacja przekazała, że negocjacje będą prowadzone we wtorek w Katarze.

USA i Iran rozpoczną w tym tygodniu pośrednie rozmowy w Katarze o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku - potwierdził w poniedziałek wcześniejsze informacje mediów amerykański Departament Stanu. Strona irańska poinformowała, że negocjacje rozpoczną się w Ad-Dausze we wtorek.

"Główny negocjator Iranu Ali Bagheri Kani uda się we wtorek do Ad-Dauhy na rozmowy nuklearne" - powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych Iranu Naser Kanani, cytowany przez irańską agencję prasową IRNA. Wcześniej w poniedziałek o planach rozmów USA i Iranu w Katarze poinformowały irańskie media, na które powołał się Reuters.

USA i Iran rozpoczną w tym tygodniu pośrednie rozmowy w Katarze o umowie atomowejKanisorn Pringthongfoo / Shutterstock

Negocjacje nad ożywieniem umowy nuklearnej z 2015 roku

Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA, które toczą się w Wiedniu na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku zostały zawieszone. Kilka rund negocjacji nie przyniosło porozumienia.

Umowa zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kanisorn Pringthongfoo / Shutterstock

Pozostałe wiadomości