TSUE podtrzymał decyzję o zawieszeniu przepisów o Sądzie Najwyższym

[object Object]
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan mówił, że rząd zrealizował zabezpieczenie TSUE w stu procentach (wideo z 22 listopada)tvn24
wideo 2/35

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych podtrzymał decyzję o zawieszeniu polskich przepisów o Sądzie Najwyższym. Chodzi o ustawę, która zmuszała do przejścia w stan spoczynku sędziów po ukończeniu 65. roku życia.

19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych.

Obejmowały one zawieszenie stosowania przepisów polskiej ustawy o SN dotyczącej przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy.

Argumenty obu stron i decyzja TSUE

W listopadzie w Luksemburgu odbyła się rozprawa, na której Polska i Komisja Europejska przedstawiły swoje argumenty. Komisja Europejska przekonywała, że niezbędne jest zawieszenie przepisów do czasu wydania ostatecznego wyroku. Polskie władze prezentowały stanowisko, że nie ma do tego przesłanek. W poniedziałek zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych.

CZYTAJ STANOWISKO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Pod koniec listopada polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o SN - której projekt złożył w Sejmie klub PiS - dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w poniedziałek, zgodnie z wymaganym prawem terminem, prezydent podejmie decyzję co do podpisania tej nowelizacji.

Autor: js//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości