Co się dzieje z księciem Joachimem, bratem przyszłego króla Danii? "Doszło do kryzysu"

Źródło:
tvn24.pl
Królowa Danii Małgorzata II
Królowa Danii Małgorzata II
Reuters Archive
Królowa Danii Małgorzata IIReuters Archive

Książę koronny Fryderyk w niedzielę obejmie tron Danii jako król Fryderyk X. Wśród pytań, które pojawiły się po ogłoszeniu abdykacji przez Małgorzatę II, jest to, czy jej młodszy syn Joachim weźmie udział w niedzielnej uroczystości. W październiku 2022 roku królowa nieoczekiwanie pozbawiła jego dzieci tytułów książęcych, co wywołało kryzys w rodzinnych relacjach.

Już 14 stycznia książę koronny Fryderyk obejmie tron Danii jako król Fryderyk X. Stanie się to po niespodziewanej decyzji jego matki, królowej Małgorzaty II, która w sylwestrowym orędziu ogłosiła abdykację i przekazanie korony następcy tronu. - Nadszedł czas, aby oddać władzę następnemu pokoleniu - oznajmiła. - Czas ucieka, a choroby nasilają się. Człowiek nie radzi sobie tak samo jak wcześniej - tłumaczyła 83-letnia monarchini, która w lutym przeszła operację kręgosłupa.

ZOBACZ TEŻ: "Dzisiaj cała Dania płacze". Duńczycy w szoku po decyzji Małgorzaty II o abdykacji

Dzieci księcia Joachima pozbawione tytułów książęcych

W październiku 2022 roku królowa Małgorzata II zaskoczyła swoją rodzinę inną decyzją: niespodziewanie ogłosiła, że odbiera czworgu ze swoich wnucząt - dzieciom młodszego syna, księcia Joachima - tytuły książęce.

Oficjalnie powodem pozbawienia książęcych tytułów czwórki wnucząt była wola monarchini, by dzieci jej młodszego syna "były w stanie kształtować swoje własne życie, nie będąc ograniczonymi przez specjalne względy i zobowiązania, które implikuje formalna przynależność do Rodziny Królewskiej jako instytucji".

Decyzja królowej wywołała szok w rodzinie księcia Joachima. Matka dwójki starszych dzieci i była żona Joachima, hrabina Aleksandra, stwierdziła, że jest skonsternowana. - Wszyscy czujemy się zdezorientowani. Jesteśmy zasmuceni, w szoku. To przyszło jak grom z jasnego nieba. Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im ich tożsamość - powiedziała duńskim mediom. Obecna żona księcia, księżna Maria, przekazała z kolei, że najmłodsze z dzieci miało z tego powodu “problemy w relacjach z kolegami w szkole”. 

Książę Joachim z drugą żoną, księżną Marią, i czwórką dzieciPatrick van Katwijk/Getty Images

Książę Nikolai, najstarszy wnuk Małgorzaty II, nie krył dezorientacji, kiedy dowiedział się, że został pozbawiony książęcego tytułu. Jednak 24-latek, który pozostaje siódmym w kolejce do duńskiego tronu, już od kilku lat skupiał się nie na obowiązkach związanych z przynależnością do rodziny królewskiej, ale na karierze modela. Dla niej porzucił służbę wojskową.

ZOBACZ TEŻ: Książę Nikolai porzucił wojsko, by pracować jako model. To jego królowa Danii pozbawiła tytułu

Kryzys w rodzinie królewskiej

Decyzja królowej doprowadziła do kryzysu w rodzinie. Książę Joachim stwierdził w rozmowie z "Ekstra Bladet": "Wszyscy jesteśmy bardzo smutni. To nigdy nie jest zabawne, gdy widzisz, jak twoje dzieci są tak źle traktowane. One same znajdują się w sytuacji, której nie rozumieją".

Po kilku dniach Małgorzata II ponownie zabrała głos: - Podjęłam decyzję jako królowa, matka i babcia, ale jako matka i babcia nie doceniłam stopnia, w jakim mój najmłodszy syn i jego rodzina poczują się tym dotknięci. Robi to duże wrażenie i za to przepraszam - stwierdziła. Decyzji jednak nie cofnęła. Jak dodała, "mam nadzieję, że jako rodzina jesteśmy w stanie odnaleźć spokój, aby rozwiązać tę sytuację". 

"Tak, między królową a jej drugim synem Joachimem doszło do kryzysu w związku z odebraniem dzieciom tytułów królewskich" - przyznał Sebastian Olden-Jorgensen z Uniwersytetu w Kopenhadze, historyk i ekspert ds. królewskiego dworu, w rozmowie z "El Pais". Jak dodał, "nie zrobiono tego elegancko, co spowodowało ból syna i wnuków, źle to przyjęli”. 

Gdzie jest książę Joachim i jego rodzina?

Od lata 2023 r. rodzina Joachima przebywa w Waszyngtonie, gdzie książę otrzymał pracę jako radca prawny ds. przemysłu obronnego w ambasadzie Danii. Duński tygodnik "Billed Bladet" pisze, że "ma pracę, o której wie tylko kilka osób".

Na pytanie, co się stanie z Joachimem po koronacji jego starszego brata, odpowiedział w rozmowie z "El Pais" Olden-Jorgensen: "Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną księżną Marią i dwójką najmłodszych dzieci i myślę, że pozostanie za granicą. Jakoś nie udało mu się odnaleźć w Danii swojego miejsca, bycie drugim w domu królewskim nigdy nie jest łatwe".

Duńskie media odnotowały, że w 2022 roku księżnej Marii i dzieci Joachima zabrakło w Pałacu Christiana VII, gdzie Małgorzata II z dziećmi i wnukami świętowała Boże Narodzenie. Książę przybył sam. Ale w ostatnie święta byli już oboje małżonkowie, co uznano za znaczące.

Czy rodzina księcia Joachima przybędzie na przekazanie tronu?

10 stycznia dział komunikacji domu królewskiego Ritzau poinformował, że książę Joachim będzie uczestniczył w przekazaniu tronu, natomiast jego żona księżna Maria pozostanie z dziećmi w Waszyngtonie. Dodano, że książę Joachim wróci do USA w poniedziałek, czyli zaledwie kilka godzin po wydarzeniach w Christiansborgu, choć uroczystości związane z przekazaniem władzy zakończą się dopiero 21 stycznia nabożeństwem w katedrze w Aarhus.

ZOBACZ TEŻ: Książę Fryderyk nowym królem Danii. Ale koronacji nie będzie

Książę Joachim mniej popularny

Według duńskiego portalu DR.DK, choć rodzina królewska cieszy się ogromną popularnością wśród Duńczyków, poparcie dla księcia Joachima i jego żony księżnej Marii jest znacznie niższe niż w przypadku jego matki (89 proc. poparcia), księcia koronnego Fryderyka (86 proc. poparcia) i jego żony, księżej koronnej Marii (89 proc. poparcia). Opublikowane 12 stycznia wyniki sondażu Epinion dla telewizji DR wskazują, że zaledwie 38 proc. i 41 proc. respondentów pozytywnie ocenia księcia Joachima i księżnę Marię, a odpowiednio 31 proc. i 15 proc. ma o nich opinię negatywną.

Autorka/Autor:az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Patrick van Katwijk/Getty Images