Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Szczepienie
Siedziba Komisji Europejskiej
Źródło: TVN24

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

- Zakażone komary stwarzają nowe, niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

W niedawnym sprawozdaniu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus w 13 państwach UE oraz komara Aedes aegypti na Cyprze, które to mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusów czikungunia, zika, dengi i żółtej gorączki.

Szczepionka przeciw czikungunii

Unijne pozwolenie na stosowanie szczepionki na czikungunię dotyczy osób w wieku powyżej 18 lat. Szczepionka została jednomyślnie zatwierdzona przez państwa członkowskie po przeprowadzeniu oceny przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Objawy czikungunii
Objawy czikungunii
Źródło: TVN Meteo

Ponadto, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób roznoszonych przez komary w Europie, Komisja zapowiedziała finansowanie w wysokości 500 tys. euro na projekt pilotażowy mający na celu pomoc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti na Cyprze.

Czytaj również: Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

W programie zwalczania stosuje się technikę, dzięki której samce komarów są sterylizowane promieniowaniem o niskiej dawce. Okazało się to skuteczną metodą, zwłaszcza na obszarach, na których niedawno stwierdzono inwazyjne gatunki. Program, realizowany wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), będzie również wspierał inne państwa członkowskie rozważające tę technikę w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia publicznego.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: