Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej
TVN24
Siedziba Komisji EuropejskiejTVN24

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

- Zakażone komary stwarzają nowe, niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

W niedawnym sprawozdaniu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus w 13 państwach UE oraz komara Aedes aegypti na Cyprze, które to mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusów czikungunia, zika, dengi i żółtej gorączki.

Szczepionka przeciw czikungunii

Unijne pozwolenie na stosowanie szczepionki na czikungunię dotyczy osób w wieku powyżej 18 lat. Szczepionka została jednomyślnie zatwierdzona przez państwa członkowskie po przeprowadzeniu oceny przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Objawy czikunguniiTVN Meteo

Ponadto, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób roznoszonych przez komary w Europie, Komisja zapowiedziała finansowanie w wysokości 500 tys. euro na projekt pilotażowy mający na celu pomoc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti na Cyprze.

Czytaj również: Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

W programie zwalczania stosuje się technikę, dzięki której samce komarów są sterylizowane promieniowaniem o niskiej dawce. Okazało się to skuteczną metodą, zwłaszcza na obszarach, na których niedawno stwierdzono inwazyjne gatunki. Program, realizowany wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), będzie również wspierał inne państwa członkowskie rozważające tę technikę w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Autorka/Autor:ks//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock