Rosyjska dziennikarka i prawnik napadnięci w Czeczenii

Źródło:
PAP, Reuters
Rosyjska dziennikarka i prawnik napadnięci w drodze do Groznego
Rosyjska dziennikarka i prawnik napadnięci w drodze do GroznegoTwitter/pytkam_net
wideo 2/2
Rosyjska dziennikarka i prawnik napadnięci w drodze do GroznegoTwitter/pytkam_net

Rosyjska dziennikarka Jelena Miłaszyna oraz prawnik Aleksandr Niemow zostali zaatakowani w Czeczenii przez grupę zamaskowanych napastników, gdy jechali do Groznego na proces uprowadzonej przez czeczeński reżim Zaremy Musajewej. Obydwoje doznali poważnych obrażeń ciała i zostali przewiezieni do szpitala w czeczeńskiej stolicy. 

Jelena Miłaszyna, dziennikarka rosyjskiego niezależnego portalu Nowaja Gazieta. Jewropa oraz prawnik Aleksandr Niemow podróżowali do Groznego, by wziąć udział w procesie Zaremy Musajewej, porwanej w 2022 roku przez czeczeński reżim z mieszkania w Niżnym Nowogrodzie, a następnie wywiezionej do Czeczenii.

Zostali napadnięci w drodze z lotniska. Kopano ich po całym ciele, w tym po twarzy, przystawiano pistolet do głów i grożono zabójstwem. Kobiecie ogolono głowę i połamano palce, a także oblano ją zieloną farbą. Miłaszyna straciła przytomność, ma liczne siniaki. Niemow otrzymał cios nożem. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, lecz adwokat z trudem porusza się i mówi - poinformowały Memoriał i Nowaja Gazieta. Jewropa.

"Ostrzegano was. Wyjeżdżajcie stąd i niczego nie opisujcie" - mieli usłyszeć poszkodowani od nieznanych sprawców, którzy na nich napadli. Napastnicy zniszczyli sprzęt dziennikarski oraz dokumenty Miłaszynej i Niemowa.

Aktywiści z organizacji Crew against Torture opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia Miłaszynej ze szpitala w Groznym, gdzie poszkodowani trafili po napadzie. 

Brutalne rządy w Czeczenii

Zarema Musajewa została uprowadzona przez funkcjonariuszy czeczeńskich struktur siłowych w styczniu 2022 roku. Jak informowała Nowaja Gazeta. Jewropa, Musajewa i jej mąż Sajdy Jangułbajew są rodzicami Ibragima Jangułbajewa - blogera prowadzącego znany kanał Adat na Telegramie, regularnie informujący o naruszeniach praw człowieka w Czeczenii. W grudniu 2021 roku podporządkowany lokalnym władzom sąd w Groznym uznał to medium za "ekstremistyczne".

Od 2007 roku Czeczenią z nadania Kremla rządzi Ramzan Kadyrow. Przywódca północnokaukaskiej republiki cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Kadyrow bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, ale też m.in. z niezależnymi dziennikarzami i przedstawicielami mniejszości seksualnych.

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com/pytkam_net