- Należy zrobić wszystko, by radykalnie zmienić na lepsze stosunki między Rosją i Stanami Zjednoczonymi – ocenił w rozmowie z telewizją Russia Today patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Cały wywiad zostanie zaprezentowany we wtorek. 12 lutego w Hawanie zwierzchnik prawosławia spotkał się z papieżem Franciszkiem.
Fragmenty wywiadu Cyryla dla Russia Today cytuje m.in. rosyjska agencja Interfax. - Należy dobrze rozumieć, że istnieją dwa potężne kraje, które wzajemnie mogą się zniszczyć, które mogą zniszczyć pokój swoim potencjałem wojennym. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do wielkiej wojny. Sprawa ta była tematem mojej rozmowy z Franciszkiem – mówił Russia Today patriarcha Cyryl.
Zauważył, że jego spotkanie z papieżem odbyło się "w momencie, kiedy nad Syrią zbierają się chmury i kiedy istnieje groźba możliwej konfrontacji państw z ogromnym destrukcyjnym potencjałem". Wskazał, że była to opatrzność.
- Należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do wojny. To jest pierwszym zadaniem, stojącym zarówno przed Amerykanami, jak i Rosjanami – podkreślił Cyryl.
"Na rzecz lepszej przyszłości"
Patriarcha przypomniał, że nawet w okresie zimnej wojny, chrześcijanie ze Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych mieli możliwość spotykać się i współpracować na rzecz lepszej przyszłości.
- Wypracowaliśmy chrześcijańskie podejście do problemów, dzielących Związek Radziecki i Stany Zjednoczone – podkreślił zwierzchnik prawosławia.
Papież Franciszek oraz patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odbyli 12 lutego historyczną rozmowę w stolicy Kuby. Obaj przywódcy religijni dyskutowali przez prawie dwie godziny w salonie prezydenckim na hawańskim lotnisku. Po historycznym spotkaniu papież i patriarcha podpisali wspólną deklarację. Cyryl oznajmił, że rozmowa z Franciszkiem była "pełna treści".
"Przez prawie tysiąc lat"
Historyczne spotkanie papieża i patriarchy na wyspie to rezultat długich i potajemnych rokowań między Watykanem a rosyjską Cerkwią. Zarazem jest to realizacja wcześniejszego założenia, że pierwsze takie wydarzenie powinno odbyć się na neutralnym terenie. Franciszek dołączył do Cyryla, który składał wizytę na Kubie.
Rosyjskie media okrzyknęły to wydarzenie "spotkaniem tysiąclecia".
Portal newsru.com przypomniał, że w podpisanej po spotkaniu deklaracji zwrócono uwagę na "brak jakichkolwiek relacji między prawosławnymi i katolikami przez prawie tysiąc lat".
Autor: tas\mtom / Źródło: Interfax, newsru.com