Mózgi nastolatków w trakcie pandemii COVID-19 starzały się niezwykle szybko - wynika z ustaleń naukowców University of Washington. Zgodnie z obserwacjami badaczy nietypowe zmiany w korze mózgowej były bardziej widoczne u dorastających dziewcząt niż u chłopców. Autorzy badań wskazali możliwe przyczyny.
Naukowcy z University of Washington porównali skany mózgów nastolatków, wykonane w roku 2018 i trzy lata później, w 2021 roku, podczas trwania pandemii. Analiza wykazała, że w czasie COVID-19 zmiany w korze mózgowej młodych ludzi postępowały niezwykle szybko. Szczególnie dotknięte tym procesem były dziewczęta.
Zmiany w mózgach nastolatków
W miarę rozwoju mózgu jego zewnętrzna struktura, zwana korą mózgową, staje się cieńsza. Przebyte w dzieciństwie problemy, na przykład doświadczenie przemocy lub zaniedbania, przyspieszają ten proces. Porównując skany mózgów nastolatków z roku 2018 i i 2021 roku, badacze odkryli nietypowe ścieńczenie warstwy korowej. U dziewcząt średnie przyśpieszenie procesu w trakcie pandemii odpowiadało typowemu postarzeniu się mózgu o cztery lata. W przypadku chłopców zmiany były porównywalne do tych wywołanych starzeniem się mózgu o około dwa lata.
U dziewcząt przyspieszony zanik kory mózgowej obejmował też większą liczbę obszarów mózgu. Zaobserwowano go w 35 rejonach, podczas gdy u chłopców tylko w trzech. W przypadku dziewcząt największe szkody dotyczyły części mózgu zaangażowanych w przetwarzanie informacji wizualnych, zwłaszcza dotyczących twarzy. Jedynym obszarem, jaki uległ przyśpieszonemu starzeniu u obu płci, był ten odpowiedzialny za rozpoznawanie obiektów.
Jak wskazują autorzy pracy, może to oznaczać, że lockdown i inne covidowe obostrzenia miały na dziewczęta nieproporcjonalnie większy wpływ niż na chłopców. - Nie jesteśmy pierwszą grupą, która zgłasza zmniejszenie grubości kory mózgowej u nastolatków związane z pandemią COVID-19. Jest to jednak pierwsze badanie, które wykazało takie różnice między płciami - podkreśliła uczestnicząca w badaniach Neva Corrigan z University of Washington.
Naukowczyni wskazała też na możliwe przyczyny, zauważając, że kobiety są znacznie bardziej zależne od relacji społecznych, jeśli chodzi o poczucie własnej tożsamości i wsparcie emocjonalne. Dla rozwoju ich mózgu relacje z rówieśnikami są szczególnie istotne. To może być powód, dla którego izolacja podczas pandemii miała na mózg dziewcząt bardziej szkodliwy wpływ.
Nie jest jasne, czy efekt będzie długotrwały
Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że intensyfikacja starzenia mózgu może sprzyjać rozwojowi problemów psychicznych. Jednocześnie podkreślają, że obecnie nie jest jasne, czy zaobserwowany przez nich efekt będzie długotrwały czy też spowolni lub ustanie po jakimś czasie, przywracając młodych ludzi na standardową ścieżkę rozwoju. Do ustalenia powyższego konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań.
W ramach pracy akademików z University of Washington wykorzystano 109 skanów mózgów dzieci i nastolatków w wieku 9, 11, 13, 15 i 17 lat z 2018 roku oraz 54 skany 12-,14- i 16-latków z 2021 roku. Wszyscy uczestnicy badań pochodzili z obszaru Seattle i mieli podobny status społeczno-ekonomiczny.
ZOBACZ TEŻ: Badania: zmiany w mózgach pacjentów po covidzie. Lęki, zaburzenia pamięci, objawy depresji
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock