CNN: USA obawiają się interwencji Izraela w kolejnym kraju

Źródło:
PAP
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Reuters Archive
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze IranuReuters Archive

Administracja Joe Bidena obawia się, że Izrael może późną wiosną przeprowadzić atak na Liban, jeśli wysiłki dyplomatyczne nie pozwolą wypchnąć Hezbollahu z granicy z Izraelem – wynika z doniesień CNN, w których stacja powołuje się na urzędników amerykańskich.

Biały Dom jest zaniepokojony informacjami swojego wywiadu o możliwości izraelskiej interwencji lądowej w Libanie - podała w czwartek stacja CNN, opierając się na swoich źródłach. Jeśli Hezbollah nie wycofa swoich sił z północnej części kraju, do inwazji mogłoby dojść wiosną bądź latem.

CZYTAJ TEŻ: "My żyjemy od wojny do konfliktu, od konfliktu do kryzysu"

- Działamy według założenia, że w nadchodzących miesiącach dojdzie do izraelskiej interwencji - powiedział CNN wysoko postawiony urzędnik amerykańskiego rządu, odnosząc się do możliwości zaognienia konfliktu Izraela z Hezbollahem.

Dodał, że "niekoniecznie nastąpi to w nadchodzących tygodniach ale możliwe, że stanie się to później, tej wiosny. Izraelska operacja wojskowa, jest możliwa w niedalekiej przyszłości".

Napięcia na granicy Izraela z Libanem

Na granicy Izraela z Libanem od wybuchu wojny w Strefie Gazy dochodzi do codziennej wymiany ognia między armią izraelską a wspieranym przez Iran Hezbollahem. W ostatnich dniach izraelskie ostrzały obejmują coraz większy obszar Libanu.

Strona izraelska ewakuowała w głąb kraju około 100 tys. mieszkańców przygranicznych terenów, kilkadziesiąt tysięcy musiało się ewakuować również po stronie libańskiej.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gal_Rotem/Shutterstock