Chopin w Rzymie, kaszanka w Pradze

Aktualizacja:

Nie tylko w polskich miastach świętowano przejęcie przez nasz kraj przewodnictwa w Radzie UE. Imprezy inauguracyjne odbyły się także w europejskich stolicach, m.in. w Rzymie, Berlinie, Londynie i Pradze.

W Rzymie koncert z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE odbył się w malowniczej scenerii antycznych Term Karakalli. Wystąpili uczestnicy Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Leonora Armellini, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy. Młodzi pianiści z Włoch i Polski przedstawieni zostali jako objawienia zeszłorocznego warszawskiego konkursu. Dźwięki preludiów, polonezów, nokturnów, mazurków i ballad Fryderyka Chopina rozbrzmiewały pośród antycznych ruin przy głośnym akompaniamencie ogromnych rzymskich mew.

Koncert zorganizowała ambasada RP w Wiecznym Mieście. Odbył się on pod patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech. Przybyli między innymi szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Dominique Mamberti oraz ambasadorowie wielu krajów akredytowani we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej.

Zwracając się do zebranych ambasador RP w Rzymie Wojciech Ponikiewski powiedział, że "dzień inauguracji polskiej prezydencji to data szczególna i zarazem kulminacja przełomu i procesu przemian ostatnich lat". - Jesteśmy gotowi stawić czoło temu wyzwaniu z największą determinacją - zapewnił ambasador.

Klubowo w Berlinie

Polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej zainaugurowano również w Berlinie. - W naszym własnym interesie życzymy Polsce sukcesu - powiedział gość uroczystości, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Na przyjęcie, które odbyło się w jednym z berlińskich klubów, polska ambasada w Niemczech oraz Instytut Polski w Berlinie zaprosiły również ambasadorów Danii i Cypru, czyli krajów, które obejmą przewodnictwo w UE po Polsce. Uroczystość uświetniły również występu artystów z tych państw.

Po części oficjalnej wystąpił kwintet Wojciecha Mazolewskiego oraz wykonawcy z Danii i Cypru: Harald Haugaard, Bjorn Svin oraz Human Touch. Specjalnie na inaugurację polskiej prezydencji polski artysta Sylwester Łuczak przygotował instalację świetlną, wykorzystującą flagi UE oraz Polski, Danii i Cypru, która ozdobiła salę przyjęcia w klubie Radialsystem.

W Pradze koncert i bankiet

W Pradze zorganizowano koncert polskiej muzyki filmowej oraz jazzowej. Impreza zorganizowana wspólnie przez ambasadę RP w Czechach oraz Instytut Polski w Pradze przyciągnęła kilkuset gości, wśród nich przedstawicieli czeskich władz, dyplomatów, wojskowych, reprezentantów świata sztuki, kultury i mediów, a także polskich i polonijnych organizacji.

Władze reprezentował wiceprzewodniczący czeskiego Senatu Przemysl Sobotka. Przybył także były minister spraw wewnętrznych, a jednocześnie szef najmniejszej partii czeskiej centroprawicowej koalicji rządzącej Sprawy Publiczne (VV) Radek John.

Tuż przed koncertem odbyło się symboliczne przekazanie półrocznego przewodnictwa w pracach Rady UE przez ambasadora Węgier w Pradze Laszlo Szoekego ambasadorowi RP w Czechach Janowi Pastwie.

Koncert przy ambasadzie RP podzielono na dwie części. W pierwszej czeska orkiestra kameralna BERG pod batutą Petra Vrabela przedstawiła m.in. utwory Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera i Jana Kaczmarka. Część drugą - jazzową - wykonał wraz ze swym zespołem polski saksofonista Przemek Dyjakowski.

Po koncercie na terenie ogrodów ambasady odbył się bankiet, na którym gościom zaserwowano tradycyjne polskie potrawy. Na talerze trafiły pierogi, bigos, grillowana kaszanka czy typowe polskie kiełbasy.

Jednocześnie na ogrodzeniu polskiej placówki dyplomatycznej w Pradze wystawiono serię fotografii polskiego laureata nagrody World Press Photo Kacpra Kowalskiego, zatytułowaną "Polska z LOTu ptaka", przedstawiającą niecodzienne kadry zrobione nad Polską z samolotu.

"Planeta Lem" w Londynie

Światowa premiera spektaklu "Planeta Lem", najnowszej produkcji poznańskiego Teatru Biuro Podróży, zainaugurowała natomiast polską prezydencję w Londynie.

Przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotka, przygotowane przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza, wystawiono na dziedzińcu Teatru Narodowego w ramach letniego Festiwalu teatralnego "Watch This Space". Zostanie pokazane także w sobotę.

Jest ono adaptacją teatralną powstałą w oparciu o twórczość Stanisława Lema. Spektakl opowiada o robotyzacji świata mającej ułatwiać życie i wynikającym z niej zniewoleniu ludzi.

W czasie polskiej prezydencji twórczość Lema zostanie zaprezentowana również w oryginalnej formie dwujęzycznych komiksów. Autorami pomysłu są Andrzej Klimowski, ilustrator i plakacista wykładający w Royal College of Arts oraz jego żona Danuta Szejbal - scenografka i malarka. "Bajki Robotów" w wersji komiksowej ukażą się w sprzedaży w listopadzie.

Źródło: PAP