Hongkoński dziennik: zdjęcia sugerują, że armia Chin ćwiczy ataki rakietowe na Tajwan i amerykańską wyspę Guam

Źródło:
PAP
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)
Archiwum Reutera
Pokaz chińskich myśliwców J-20 (wrzesień 2021)Archiwum Reutera

Chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie oraz na należącej do USA wyspie Guam na Pacyfiku – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post”, cytując ekspertów, którzy powołali się na niedawne zdjęcia satelitarne.

Na zdjęciach pustyni Takla Makan w regionie Sinciang na zachodzie ChRL widać instalacje, które przypominają kształtem okręty i bazy wojskowe – przekazała amerykańska organizacja US Naval Institute (USNI). Według ekspertów makiety mogą być wykorzystywane jako cele do prób rakiet balistycznych, w tym pocisków przeciwokrętowych YJ-21, DF-21D i DF-26.

PODCAST O ZAGRANICY: Myśląc o następnej wojnie. Jakie wnioski Chiny wyciągną z tej?

Jeden z celów, przypominający kształtem niszczyciel, pojawił się w grudniu 2021 roku, a w lutym został zniszczony w próbie rakietowej – twierdzi USNI.

Wcześniej media informowały m.in. o znajdującej się w tamtej okolicy makiecie amerykańskiego lotniskowca oraz umieszczonych na pustyni Gobi modelach amerykańskich baz wojskowych w Japonii – przypomina "SCMP".

Pracujący w Tajpej analityk Lu Li-szih ocenił, że jedna z makiet jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej w Suao na północnym wschodzie Tajwanu. Według niego okręty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) "symulują precyzyjne uderzenia w cele, zarówno w bazie wojskowej na Guam, jak i w porcie wojskowym Suao, przy użyciu pocisków przeciwokrętowych YJ-21".

Chiny dążą do przejęcia kontroli nad Tajwanem

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Collin Koh powiedział, że w wypadku konfliktu zbrojnego siły marynarki wojennej USA na Guam byłyby jednym z kluczowych celów dla rakiet ALW. W czasie wojny port Suao zapewniałby natomiast Tajwanowi dostęp do morskich łańcuchów dostaw, więc jego zniszczenie również mogłoby być jednym z priorytetów – ocenił.

Komunistyczne władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDV Edwards / Shutterstock.com