Przywódca Chin spotka się z Putinem. "To pokazuje, jak niebezpieczna stała się sytuacja międzynarodowa"

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters, WSJ, PAP

Prezydent Chin Xi Jinping planuje w tym tygodniu podróż do Azji Środkowej, gdzie podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Chiński przywódca opuści swój kraj po raz pierwszy od ponad dwóch lat - zauważa Reuters.

Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Xi Jinpinga od wybuchu pandemii COVID-19 w styczniu 2020 roku. "To pokazuje, jak pewny jest swojej władzy w Chinach i jak niebezpieczna stała się sytuacja międzynarodowa" - ocenia Agencja Reutera.

Xi w środę złoży wizytę w Kazachstanie. Następnie prezydent uda się do Samarkandy w Uzbekistanie na szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Tam spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Kreml potwierdza, odmawia podania szczegółów

Informację o planowanym spotkaniu przywódców potwierdził Kreml. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że rosyjski prezydent ma spotkać się z Xi na szczycie w Samarkandzie. Kreml odmówił podania szczegółów planowanych rozmów. Chiny jeszcze nie potwierdziły planów podróży Xi.

Xi i Putin mają także uczestniczyć razem w szczycie państw G20, który w listopadzie odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali.

Władimir Putin i Xi Jinping (zdjęcie archiwalne)kremlin.ru

"Chiny potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie"

- Moim zdaniem chodzi o Xi: chce pokazać, jak pewny jest swojej pozycji w kraju i jednocześnie chce być postrzegany jako międzynarodowy przywódca narodów sprzeciwiających się hegemonii Zachodu - ocenia George Magnus, autor książki "Czerwone flagi. Dlaczego Chiny Xi są w niebezpieczeństwie".

Według niego "Xi będzie najbardziej zaniepokojony tym, jak przebiega wojna Putina i czy w najbliższej przyszłości Putin i Rosja pozostaną w grze, ponieważ Chiny nadal potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie". Agencja Reutera przypomina, że w minionym tygodniu Rosja poniosła największą porażkę od początku wojny w Ukrainie, wycofując się z kluczowego bastionu w północno-wschodniej Ukrainie.

Zachód z niepokojem patrzy na partnerstwo między Chinami a Rosją. Wizyta "pokazuje, że Chiny są gotowe nie tylko kontynuować 'business as usual' z Rosją, ale nawet wykazują wyraźne poparcie i przyspieszają tworzenie silniejszego sojuszu Chiny-Rosja" - powiedział Aleksander Korolew, starszy wykładowca politologii i stosunków międzynarodowych w UNSW w Sydney. Jak ocenił, "Pekin niechętnie dystansuje się od Moskwy, nawet w obliczu poważnych kosztów dla jego reputacji i ryzyka stania się celem wtórnych sankcji gospodarczych".

Okazja do trudnych rozmów

Xi może w Uzbekistanie przeprowadzić rozmowy także z przywódcami Indii, Pakistanu i Turcji.

Dziennik "Wall Street Journal" komentuje, że szczyt w Uzbekistanie to dla Xi także szansa na dokonanie postępu w napiętych relacjach z Indiami, z którymi Chiny dzielą długą i pełną spornych odcinków granicę w Himalajach.

Chiński lider po raz ostatni opuścił rodzinny kraj ponad dwa i pół roku temu, gdy odwiedził Birmę. Plany dotyczące późniejszych wizyt pokrzyżowała pandemia COVID-19.

Szanghajska Organizacja Współpracy

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan.

W 2017 roku do SzOW dołączyły Indie i Pakistan. Status obserwatora w SzOW posiadają obecnie Białoruś, Mongolia, Afganistan i Iran, który jeszcze w tym roku może uzyskać pełnoprawne członkostwo w tej organizacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Reuters, WSJ, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości