Zmalało prawdopodobieństwo nałożenia na Iran nowych sankcji ONZ. Wskazują na to reakcje Rosji i Chin po opublikowaniu przez amerykański wywiad raportu dotyczącego wzbogacania przez Iran uranu. Stwierdzono w nim, że od 2003 roku irański program nuklearny nie ma charakteru militarnego.
- Ocenimy sytuację dotyczącą propozycji nowej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na podstawie kilku czynników, w tym na podstawie publikacji przez Stany Zjednoczone danych pokazujących że Iran nie ma wojskowego programu nuklearnego - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej.
- Nie mamy też danych, że takie prace nad bronią jądrową prowadzono jeszcze do 2003 roku, choć nasi amerykańscy koledzy poinformowali, że sprawa wyglądała dokładnie tak - zaznaczył szef rosyjskiego MSZ. Jednocześnie minister wyraził zadowolenie z obecnej współpracy władz w Teheranie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
Chiny o raporcie
Rolę raportu podkreślają też Chińczycy. Ambasador ChRL przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Wang Guangya powiedział, że dane amerykańskiego wywiadu czynią nowe sankcje mniej prawdopodobnymi.
- Myślę, że członkowie rady będą musieli wziąć raport pod uwagę, ponieważ wszyscy zaczynamy od założenia, że sprawy się zmieniły - stwierdził Wang.
Jako że oba te państwa dysponują prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa i już wcześniej nie paliły się do pomysłu nakładania nowych sankcji, to prawdopodobieństwo ich uchwalenia jest raczej hipotetyczne.
To szansa dla Iranu, bo teraz w sposób oczywisty został on oczyszczony z zarzutów stwierdzeniem, że nie pracował nad bronią nuklearną co najmniej przez kilka ostatnich lat Mohamed ElBaradei, szef MAEA
El-Baradei: Iran oczyszczony z zarzutów
- To szansa dla Iranu, bo teraz w sposób oczywisty został on oczyszczony z zarzutów stwierdzeniem, że nie pracował nad bronią nuklearną co najmniej przez kilka ostatnich lat - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed Elbaradei.
- Raport przynosi mi ulgę, bo jest zgodny z naszymi ustaleniami - dodał, występując na konferencji prasowej w stolicy Brazylii Brasilii.
Raport wywiadu
W ujawnionym w poniedziałek raporcie, stworzonym przez kolegium wszystkich 16 amerykańskich agencji wywiadowczych, zawarto stwierdzenie, iż irański zbrojeniowy program atomowy został prawdopodobnie wstrzymany w 2003 roku i że na dzień dzisiejszy nie ma dowodów, iż został on wznowiony.
Stanowisko przedstawione w raporcie jest zupełnie różne od tego, do którego starała się przekonać świat i Organizację Narodów Zjednoczonych administracja George'a W. Busha.
Źródło: Reuters, TVN24