TVN24 | Świat

Chiny: przeprowadziliśmy manewry w pobliżu Tajwanu. "Poważne ostrzeżenie"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry wojskowe. To "poważne ostrzeżenie" dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podał Reuters, cytując państwowe chińskie media. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czasie zakończonej we wtorek wizyty w Korei Południowej i Japonii, że jest skłonny użyć siły w obronie Tajwanu.

Władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. Określają też kwestię Tajwanu jako jedną z najtrudniejszych w swoich relacjach z USA, które sprzeciwiają się siłowej zmianie statusu quo i dostarczają wyspie broń.

CZYTAJ WIĘCEJ: Użycie siły w obronie Tajwanu? Biden: takie jest nasze zobowiązanie

"Żadna siła, w tym USA, nie może zmienić przeznaczenia sił niepodległości Tajwanu"

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czasie zakończonej we wtorek wizyty w Korei Południowej i Japonii, że jest skłonny użyć siły w obronie Tajwanu. Część obserwatorów odebrała to jako zmianę utrzymywanej od lat zasady "strategicznej dwuznaczności", zgodnie z którą Waszyngton nie deklaruje publicznie, czy wysłałby wojsko w przypadku chińskiego ataku na Tajwan.

Wkrótce administracja w Waszyngtonie wyjaśniła, że stanowisko USA w tej kwestii nie uległo zmianie. Nie pierwsza tego rodzaju wypowiedź Bidena wywołała jednak stanowczy protest Pekinu.

- Żadna siła, w tym USA, nie może powstrzymać starań Chińczyków na rzecz zjednoczenia narodu. Żadna siła, w tym USA, nie może zmienić przeznaczenia sił "niepodległości Tajwanu", które są skazane na niepowodzenie – powiedział we wtorek rzecznik MSZ Wang Wenbin.

"Poważne ostrzeżenie" dla Waszyngtonu

Tego samego dnia, gdy prezydent USA uczestniczył w Tokio w szczycie czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) z przywódcami Japonii, Australii i Indii, chińskie i rosyjskie samoloty wojskowe zbliżyły się do japońskiej przestrzeni powietrznej, co poskutkowało poderwaniem japońskich myśliwców.

Chińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Chiny i Rosja przeprowadziły wspólny patrol lotniczy nad Morzem Japońskim, Morzem Wschodniochińskim i zachodnim Pacyfikiem. Były to pierwsze wspólne rosyjsko-chińskie manewry od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę.

- To poważne ostrzeżenie przed zmową między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem - oświadczył rzecznik chińskiego dowództwa, Shi Yi, cytowany przez państwową telewizję. - To hipokryzja i próżność Stanów Zjednoczonych mówić jedno a robić drugie w sprawie Tajwanu - dodał.

Rośnie napięcie w Cieśninie TajwańskiejPAP

Autor:momo/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Taiwan Ministry of National Defense

Pozostałe wiadomości