Rosjanie ostrzelali podwórza i ulice w Charkowie. Ranne dzieci, kilka osób zginęło

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Wojsko rosyjskie ostrzelało Charków na wschodzie Ukrainy. Pociski spadły na podwórza i ulice. Pięć osób zginęło, a 22, w tym pięcioro dzieci, zostały ranne - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Rano w wyniku ostrzału w rejonie czuhujewskim zginęły dwie osoby.

"Okupanci trafiali w podwórza, ulice - wyłącznie cywilną infrastrukturę, gdzie są tylko cywile" - przekazał Syniehubow. Szef władz obwodu charkowskiego cytowany przez Reutera przekazał, że zginęło pięć osób, a 22, w tym pięcioro dzieci, zostało rannych. Dodał, że udzielono im pomocy medycznej.

W komunikatorze Telegram Syniehubow napisał, że armia rosyjska "świadomie terroryzuje cywilnych mieszkańców". Zaapelował o ostrożność i niewychodzenie na ulice bez pilnej potrzeby.

Relacja na żywo: 124. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ostrzał w obwodzie charkowskim

W poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) informowała, że dwie kobiety zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z miejscowości w rejonie (powiecie) czuhujewskim obwodu charkowskiego.

Jak podano w komunikacie oddziału DSNS w regionie charkowskim, w stolicy obwodu rosyjskie wojska ostrzelały między innymi szkołę i budynek administracyjny, ale nie odnotowano tam ofiar.

Łącznie straż pożarna była zaangażowana w gaszenie siedmiu pożarów wywołanych atakami wroga - przekazano w komunikacie ukraińskiej służby.

Szef władz obwodu: wzrasta częstotliwość rosyjskich ostrzałów Charkowa

20 czerwca szef władz obwodu charkowskiego zaalarmował, że wzrasta częstotliwość rosyjskich ostrzałów Charkowa, a zwłaszcza dzielnic położonych na północy miasta.

Z informacji władz obwodowych z ostatnich tygodni wynika, że na linii styczności, w tym na północny wschód od Charkowa, trwają walki. Według relacji szefa regionu przeciwnik "koncentruje się głównie na obronie". Część analityków uważa jednak, że na niektórych odcinkach frontu w okolicach miasta to siły ukraińskie znajdują się w defensywie.

Według doradcy ministra spraw wewnętrznych Denysa Monastyrskiego - Wadyma Denysenki, sytuacja w północnej części obwodu charkowskiego "jest dość trudna", ponieważ siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa i ponownie (jak przed wcześniejszym odepchnięciem przez wojska ukraińskie) przekształcić ten ośrodek w miasto przyfrontowe. W ocenie polityka wróg chce zająć pozycje, które pozwolą mu w maksymalnym stopniu ostrzeliwać cele w stolicy obwodu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjskie pociski uderzyły w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zabici i ranni

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP