Certyfikaty po szczepieniu Johnson & Johnson. "Do końca tygodnia ma być wypracowana propozycja rozwiązania problemu"

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Relacja Artura Molędy
Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Relacja Artura MolędyTVN24
wideo 2/4
TVN24Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Relacja Artura Molędy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało po spotkaniu Adama Niedzielskiego z unijną komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides, że kwestia unijnych certyfikatów covidowych po dawce przypominającej dla osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson powinna zostać rozwiązana do końca tygodnia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Resort podał, że minister zdrowia Adam Niedzielski podczas posiedzenia EPSCO (Rady do spraw Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów) rozmawiał ze Stellą Kyriakides o certyfikatach covidowych po dawce przypominającej dla szczepionych preparatem Johnson & Johnson.

"Padło zapewnienie, że do końca tygodnia ma być wypracowana propozycja rozwiązania problemu" – napisał resort na Twitterze.

Wstrzymane wystawienie certyfikatów

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wstrzymano wystawienie certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Zapewniło, że nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Problem powstał we wszystkich państwach unijnych, bo system odczytuje dawkę przypominającą jako drugą i obowiązuje dwutygodniowy okres, po którym dokument nabiera ważności.

Centrum e-Zdrowia w piątek doprecyzowało, że tworzenie certyfikatów covidowych dla osób zaszczepionych dawką przypominającą bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, J&J) zostało wstrzymane faktycznie od 3 grudnia na 14 dni. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny.

Centrum e-Zdrowia zaznaczyło, że pacjent po szczepieniu dawką przypominającą na życzenie powinien otrzymać certyfikat covidowy ze szczepienia podstawowego. Zachęciło też do tego, aby wszystkie osoby, które udają się na szczepienie dawką przypominającą pobrały wcześniej swój dotychczasowy unijny certyfikat covid z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Zapewniło, że w ciągu dwóch tygodni uruchomiona powinna być na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) funkcjonalność pozwalająca na pobranie certyfikatu zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też dla dawki przypominającej.

Zapewnienie niezakłóconych dostaw

Wtorkowe spotkanie ministrów zdrowia UE z udziałem unijnej komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa dotyczy problemu zapewnienia niezakłóconych dostaw medycznych środków zaradczych w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego w UE – przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Zdolności produkcyjne w Europie to klucz zapewnienia dostępu" – dodał szef resortu zdrowia.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Zdrowia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości