TVN24 | Polska

Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Ministerstwo podejmuje "pilną decyzję"

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24

U osób, które przyjęły dawkę przypominającą po zaszczepieniu jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson przeciwko koronawirusowi, mogą wystąpić problemy z certyfikatem zaszczepienia. - Po konsultacjach z ministrem do spraw cyfryzacji podjęliśmy pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że problem obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Do resortu zdrowia dotarły doniesienia o problemach osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Sygnalizowano, że po przyjęciu dawki przypominającej występują problemy z certyfikatami szczepień. "Przy dawce przypominającej, przygotowany według zasad Unii Europejskiej, walidator nie odróżnia jej od drugiej dawki szczepień dwudawkowych i uznaje po 14 dniach" - potwierdził w piątek minister w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Pilna decyzja", wystawianie certyfikatów wstrzymane

O sprawie na piątkowym briefingu mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Po konsultacjach z ministrem do spraw cyfryzacji podjęliśmy pilną decyzję o wstrzymaniu wystawianiu certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson - poinformował.

Andrusiewicz przekazał, że problem nie dotyczy jedynie Polski. - To problem na szczeblu unijnym, dotykającym wszystkie państwa unijne - wyjaśnił.

- Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia przy certyfikacie wpisane "szczepionki 2/2". Co to oznacza? Że ostatnio przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepionki Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas 14-dniowy okres wyczekiwania - tłumaczył.

Andrusiewicz mówił też, że ze względu na brak regulacji na poziomie Unii Europejskiej ministerstwo zdecydowało się, aby nie wystawiać certyfikatów po dawce przypominającej. - Certyfikat po dawce podstawowej obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma problemów, aby obywatele posługiwali się tym certyfikatem - zapewnił.

Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Relacja Artura Molędy
Problemy z częścią certyfikatów szczepienia. Relacja Artura MolędyTVN24

Dostępne będą dwa certyfikaty

Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta osób zaszczepionych dawką przypominającą - po szczepieniu J&J jako szczepionką podstawową - dostępne będą dwa certyfikaty: po pierwszej dawce i po dwóch dawkach. Dzięki temu takie osoby będą mogły posługiwać się jednym lub drugim certyfikatem.

Wojciech AndrusiewiczTVN24

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości