Peruwiański sąd skazał byłego prezydenta Ollantę Humalę na 15 lat więzienia za przyjęcie nielegalnych środków na kampanię od brazylijskiej firmy budowlanej. Żona polityka Nadine Heredia również skazana na 15 lat, po wyroku weszła do brazylijskiej ambasady w Limie, aby prosić o azyl.
Byłego prezydenta Peru Ollantę Humalę oraz jego żonę oskarżono o przyjmowanie pieniędzy od brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht, obecnie znanej jako Novonor, w czasie trwania kampanii wyborczej w 2011 roku. Żona Humali Nadine Heredia została również skazana na 15 lat więzienia. MSZ Peru poinformował, że po wyroku kobieta weszła do brazylijskiej ambasady w Limie, aby prosić o azyl.
Według Marco Aurelio de Carvalho - jednego z prawników Humali - Nadine Heredia ma raka i wcześniej prosiła o pozwolenie na wyjazd do Brazylii na leczenie, ale wniosek został odrzucony.
Agencja Reutera podała, że władze w Brasilii negocjują bezpieczną ścieżkę, która umożliwiłaby Heredii opuszczenie Peru i podróż do Brazylii.
Byli prezydenci Peru odsiadują wyroki
Humala, emerytowany oficer wojskowy, który przewodził andyjskiemu państwu w latach 2011-2016, prawdopodobnie odbędzie swój wyrok w bazie policyjnej zbudowanej specjalnie do przetrzymywania czołowych polityków peruwiańskich.
Byli prezydenci Alejandro Toledo i Pedro Castillo są obecnie więzieni w tym miejscu, z kolei Alberto Fujimori przebywał tam do czasu zwolnienia w 2023 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były prezydent Peru zatrzymany za pijaństwo. Spędził noc w areszcie
Podczas procesu, który trwał trzy lata po dochodzeniu, które rozpoczęło się w 2016 roku, Humala ocenił zarzuty jako prześladowanie polityczne. Prokuratorzy zarzucili Humali, że otrzymał nielegalne środki pieniężne w ramach swojej kampanii przeciwko Keiko Fujimori, córce innego byłego prezydenta.
Agencja Reutera poinformowała, że Humala trafi do więzienia niezwłocznie, nawet jeśli odwoła się od wyroku. Oczekuje się, że sąd będzie kontynuował odczytywanie pełnego wyroku w ciągu najbliższych kilku dni.
Prawnik Humali Wilfredo Pedraza ocenił że wyrok jest zbyt srogi i wskazał, że prokuratorzy nie udowodnili nielegalnego pochodzenia funduszy. Zapowiedział, że obrona planuje odwołać się po wydaniu ostatecznego orzeczenia 29 kwietnia.
Prezydenci Peru zamieszani w sprawę korupcyjną "Lava Jato"
Były potentat budowlany Odebrecht przyznał, że rozdawał łapówki rządom w całej Ameryce Łacińskiej, aby pomóc w budowie swojego ogromnego imperium. W 2020 roku firma zmieniła nazwę na Novonor i obecnie przechodzi postępowanie upadłościowe.
Humala jest drugim byłym prezydentem Peru, który trafił do więzienia i czwartym, który był zamieszany w szeroko zakrojoną sprawę korupcyjną znaną jako "Lava Jato".
W 2019 roku były prezydent Alan Garcia popełnił samobójstwo, gdy policja wkroczyła do jego domu, aby aresztować go w związku z zarzutami korupcyjnymi.
Rok wcześniej Pedro Pablo Kuczynski został zmuszony do ustąpienia po zaledwie dwóch latach urzędowania. Tymczasem Toledo został skazany na 20 lat więzienia w zeszłym roku za przyjęcie 35 milionów dolarów łapówek w zamian za kontakty na roboty publiczne.
Byli dyrektorzy firmy Odebrecht powiedzieli w peruwiańskim sądzie, że firma finansowała niemal wszystkich kandydatów na prezydenta w kraju przez blisko 30 lat.
Autorka/Autor: asty/kab
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: JOHN REYES MEJIA/PAP/EPA