Była żona Putina i setki milionów rubli dochodu. Fundacja Aleksieja Nawalnego publikuje dowody

Źródło:
tvn24.pl, meduza.io
Putin składa wizytę w Iranie
Putin składa wizytę w Iranie Reuters
wideo 2/2
Putin składa wizytę w Iranie Reuters

Była żona prezydenta Władimira Putina, Ludmiła, czerpie wielomilionowe zyski dzięki nieruchomości położonej w centrum Moskwy - poinformowała Fundacja Walki z Korupcją opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Współpracownicy krytyka Kremla przypomnieli, że po inwazji Rosji na Ukrainę była pierwsza dama Rosji nie została objęta unijnymi sankcjami.

O dochodach byłej małżonki Putina opowiedziała w nagraniu wideo zatytułowanym "Miliardy za milczenie. Gdzie zniknęła Ludmiła Putin?" Maria Piewczich, prawniczka Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego.

Piewczich podkreśliła, że głównym źródłem dochodu byłej żony Władimira Putina jest okazała nieruchomość, położona w centrum Moskwy. Jest to Dom Wołkonski, należący niegdyś do rodziny pisarza Lwa Tołstoja. Teraz budynek jest własnością Fundacji Rozwoju Komunikacji Interpersonalnej, którą zarządza obecny mąż Ludmiły, Artur Oczeretny.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Władimir i Ludmiła Putin. Zdjęcie archiwalne kremlin.ru

Dom Wołkonski przekazany przez władze Moskwy

Na początku lat dwutysięcznych Ludmiła, wówczas jeszcze żona Putina - według doniesień Fundacji Walki z Korupcją - została patronką fundacji wspierającej rozwój języka rosyjskiego, której władze Moskwy i administracja prezydencka miały przekazać działkę i majątek przy ulicy Wozdwiżenki 9. Jest nim wspomniany Dom Wołkonski, który został wyremontowany i rozbudowany.

Co najmniej 250 milionów rubli rocznie

W budynku tym urzęduje Fundacja Rozwoju Komunikacji Interpersonalnej, z którą była żona Putina formalnie nie ma żadnego związku. Fundacja ta, jak podkreśliła Maria Piewczich, wynajmuje nieruchomość firmie byłej pierwszej damy, Meridian, a ta z kolei podnajmuje budynek dwóm bankom (VTB i Sbierbank) i firmom prywatnym. Dochody firmy Meridian z tego tytułu sięgają - jak oszacowała Fundacja Walki z Korupcją - co najmniej 250 milionów rubli rocznie (równowartość ponad 18,5 miliona złotych).

Współpracownicy Nawalnego zaznaczyli, że Fundacja Rozwoju Komunikacji Interpersonalnej jest także sponsorowana przez państwo, w tym władze Moskwy, Gazprombank i koncern stalowy Siewierstal, którego udziałowcem jego zbliżony do Kremla oligarcha Aleksiej Mordaszow.

Nie zostali objęci sankcjami UE

Fundacja Walki z Korupcją przypomniała także, że zarówno była żona Putina, jak i jej obecny małżonek Artur Oczeretny, nie zostali objęci unijnymi sankcjami po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

W maju tego roku sankcje wobec Ludmiły Oczeretnej wprowadziła Wielka Brytania.

Ludmiła Putin i były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (na zdjęciu z prawej)kremlin.ru

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: tvn24.pl, meduza.io

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: