William i Harry odsłonili pomnik księżnej Diany. "Symbol jej życia i jej dziedzictwa"

Autor:
momo//rzw
Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Książęta William i Harry odsłonili w Londynie pomnik swojej tragicznie zmarłej matki, księżnej Diany. W czwartek obchodziłaby 60. urodziny. "Każdego dnia żałujemy że nie ma jej z nami. Mamy nadzieję, że ten posąg pozostanie na zawsze symbolem jej życia i jej dziedzictwa" - napisali w oświadczeniu.

Posąg księżnej Diany, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku, został wykonany z brązu. Znajduje się w Zatopionym Ogrodzie w Pałacu Kensington, w którym Diana spędzała dużo czasu. Jest to również miejsce, w którym Harry i Meghan pozowali do zdjęć zaręczynowych w 2017 roku.

Rzeźba została wykonana przez artystę Iana Ranka-Broadleya.

"Mamy nadzieję, że ten posąg pozostanie na zawsze symbolem jej życia i jej dziedzictwa"

"Dzisiaj, w dniu 60. urodzin naszej mamy, wspominamy jej miłość, siłę i charakter - cechy, które uczyniły z niej siłę niosącą dobro na całym świecie, zmieniając życie niezliczonych ludzi na lepsze" - przekazali w oświadczeniu książę William i książę Harry. "Każdego dnia żałujemy, że nie ma jej z nami. Mamy nadzieję, że ten posąg pozostanie na zawsze symbolem jej życia i jej dziedzictwa" - dodali.

W kameralnej uroczystości wzięli udział także: bliska rodzina księżnej Diany, członkowie komitetu ds. monumentu, rzeźbiarz Ian Rank-Broadley oraz Pip Morrison, który zaprojektował ukochany ogród księżnej w Kensington.

Odsłonięcie pomnika było rzadkim momentem, w którym braci widziano razem. Od czasu, gdy Harry i Meghan wycofali się z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej, stosunki między Williamem i Harrym są uważane za chłodne. Pogorszyły się zwłaszcza po kontrowersyjnym wywiadzie, którego książę i księżna Susseksu udzielili Oprah Winfrey. Zarzucili w nim pozostałym członkom rodziny królewskiej brak wsparcia, nierówne traktowanie, oskarżyli ich o rasizm. Zauważono, że bracia rozmawiali ze sobą po pogrzebie dziadka, księcia Filipa w kwietniu. Agencja Reutera donosi, że w podczas czwartkowej uroczystości wyglądali na "zrelaksowanych". 

Posąg odsłonięty z opóźnieniem

Na początku 2017 roku, przed 20. rocznicą śmierci Diany, Harry i William ogłosili, że wspólnie zlecają wykonanie posągu. W wydanym wówczas oświadczeniu napisali, że czują, iż jest to odpowiedni czas, by uznać pozytywny wpływ, jaki ich matka wywarła na Wielką Brytanię i cały świat.

Początkowo przewidywano, że posąg zostanie odsłonięty w 2017 roku. Nie podano powodu tak długiego opóźnienia, choć po części przyczyniła się do tego pandemia COVID-19.

Autor:momo//rzw

Źródło: Reuters, TVN24, PAP