Brytyjska policja czeka na polskich kolegów

Aktualizacja:
 
TVN24Brytyjska policja szuka władających językiem polskim funkcjonariuszy

Na razie jest tylko kilka osób, ale docelowo Polaków w brytyjskiej policji ma być dużo więcej. Scotland Yard desperacko potrzebuje policjantów, którzy mówią po polsku. To - według "Gazety Wyborczej" - szansa dla naszych emigrantów.

Brytyjska policja szuka polskojęzycznych funkcjonariuszy, bo liczba incydentów z udziałem Polaków rośnie. Czym już zdążyli się tak źle wsławić nasi rodacy? Według policjantów, polską specjalnością są bójki w pubach, rozrabianie po pijanemu i przemoc domowa.

Zachętą dla polskich emigrantów, by zasilić brytyjską policję, mogą być zarobki - zdecydowanie wyższe niż w Polsce w tym zawodzie. Na początek brytyjski policjant dostaje 28 tys. funtów rocznie. Po specjalizacjach i kursach - znacznie więcej. Emigrant pracujący za płacę minimalną może zarobić najwyżej połowę tej sumy.

Łatwiej się dogadać, ale nie da się już kręcić

Reakcje Polaków na rodaka w brytyjskim mundurze bywają różne. Zazwyczaj są zaskoczeni. - Jedni widzą, że mogą mniej kręcić, a inni są wdzięczni, że mogą się dogadać z policjantem - mówi Leokadia Kopeć, polska wolontariuszka po szkoleniu policyjnym.

Polka nie jest jeszcze policjantką, choć ma odznakę i mundur. Na razie przepracowuje za darmo 200 godzin służby rocznie. Policyjny mundur wkłada w weekendy i wychodzi z brytyjskimi kolegami na ulice Streatham. To południowe przedmieścia Londynu, duże skupisko Polaków. W pobliżu jest cieszące się nie najlepszą sławą Brixton.

Takich osób jak Leokadia Kopeć jest na razie zaledwie kilka w całej policji, choć kilkunastu Polaków służy w oddziałach wspomagających policję. Scotland Yard chce by było ich znacznie więcej.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP