Brytyjska armia już wkrótce powoła nową jednostkę, która do walki z przeciwnikiem będzie wykorzystywała media społecznościowe. Specjalna brygada z pomocą psychologów i ekspertów m.in. od propagandy wojennej będzie w ten sposób wspierać działania tradycyjnych wojsk.
Nowa jednostka brytyjskiej armii oficjalnie ma zostać powołana 1 kwietnia.
77 Brygada będzie składać się z 1500-osobowego personelu. Mają do niej należeć zarówno zawodowi żołnierze, jak i rezerwiści reprezentujący wszystkie rodzaje sił - lądowe, powietrzne i marynarkę. Jednostka będzie także ściśle współpracować z cywilami.
Jej zadaniem będzie prowadzenie niekonwencjonalnych działań wojennych w internecie, a przede wszystkim - w mediach społecznościowych. Z pomocą psychologów i ekspertów od nowych mediów i propagandy wojennej, brygada ma zamiar wpływać na postawę przeciwnika czy popierającej go miejscowej ludności. W ten sposób jednostka będzie wspierać działania regularnej armii.
Odpowiedź na dżihadystów
- Na nowoczesnym polu bitwy chcemy korzystać z metod, które niekoniecznie są brutalne, a skuteczne i w dużej mierze oparte m.in. na naszych doświadczeniach wyniesionych z Afganistanu - mówi cytowany przez "The Guardian" rzecznik brytyjskiej armii.
Jak pisze brytyjski dziennik, powołanie brygady to odpowiedź m.in. na prowadzoną przez Państwo Islamskie propagandową ofensywę w mediach społecznościowych, głównie na Twitterze. Dżihadyści masowo zakładają tam konta, dzięki którym stale rekrutują nowych bojowników z całego świata.
Podobne wyspecjalizowane jednostki mają już w swoich armiach m.in. Stany Zjednoczone i Izrael.
Kontynuacja tradycji
"77" w nazwie jednostki to nawiązanie do tradycji brytyjskiej 77 brygady piechoty Armii Indyjskiej. W trakcie II wojny światowej jej żołnierze zwani "Chindits" walczyli w Birmie i Indiach daleko poza liniami Japończyków, dezorganizując ich działania poprzez wywoływanie chaosu informacyjnego i współpracę z lokalną ludnością.
Oprócz nazwy, nowa jednostka będzie korzystać także z emblematu Chindits, którym był mityczny, złoty birmański smok.
Autor: ts//gak / Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Helmandblog/CC BY SA