Alert RCB został rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia ogłoszono w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci apelują, by przygotować się na ewentualne podtopienia.
"Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" - takiego SMS-a otrzymali we wtorek odbiorcy w województwach:
- podkarpackim - początkowo RCB informowało o niebezpieczeństwie tylko w zachodniej części regionu, obecnie alert obowiązuje na całym jego terenie;
- małopolskim;
- śląskim;
- opolskim, powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski;
- łódzkim;
- świętokrzyskim;
- lubelskim, powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki;
- mazowieckim;
- podlaskim, powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski;
- warmińsko-mazurskim, powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński.
Jak przekazali eksperci RCB, w przypadku zagrożenia podtopieniem powinniśmy na bieżąco słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji. Warto pamiętać o przeniesieniu wartościowych rzeczy na górne kondygnacje budynku oraz zadbaniu o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany. Pojazdy z terenu posesji powinniśmy przestawić w niezagrożone miejsca, warto także zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
Czym jest alert RCB?
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze.
Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andri wahyudi/Shutterstock