Wieka Brytania będzie prosperować, nawet jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z Unią Europejską w sprawie relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - oświadczyło w poniedziałek biuro szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona. W poniedziałek w Brukseli zaczęła się kolejna runda negocjacji w tej sprawie.
Oświadczenie wydane przez biuro premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona głosi, iż "Premier jasno zakomunikował, że w trakcie negocjacji nie przyjmiemy żadnych propozycji, które podważałyby nasz status jako suwerennego, niezależnego kraju. Jeśli UE nie będzie respektować suwerenności Wielkiej Brytanii, wyjdziemy (z okresu przejściowego - red.) na warunkach australijskich (czyli w praktyce bez porozumienia - red.), a premier jest przekonany, że będziemy prosperować".
"Ciężko pracujemy, by zawrzeć umowę, ale jest sporo do zrobienia"
W poniedziałek w Brukseli zaczęła się kolejna runda negocjacji, które prowadzą David Frost i Michel Barnier. Obie strony sugerowały, że bieżący tydzień może być rozstrzygający o tym, czy uda się osiągnąć porozumienie. W poniedziałek Frost, który jest głównym negocjatorem brytyjskiego rządu, powiedział: "Ciężko pracujemy, by zawrzeć umowę, ale jest sporo do zrobienia". W niedzielę po przyjeździe do Brukseli mówił on, że obie strony poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia.
CZYTAJ TAKŻE: Następca tronu o "fundamentalnej więzi" między Wielką Brytanią a Niemcami >>>
Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost i Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.
W poniedziałek irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że nadal istnieje "bardzo, bardzo duża przepaść" w kwestii rybołówstwa i ujawnił, że od lata nie osiągnięto w tym zakresie postępów. - Dopóki nie znajdziemy wyjścia z tego, nie dojdzie do porozumienia - powiedział stacji RTE.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>
Czy dojdzie do porozumienia przed końcem roku?
Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.
Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Agencję Reutera, zasugerował, że być może już jest za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.
Autorka/Autor: pp/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock