Umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie została poparta przez Parlament Europejski. Ostatnia przeszkoda na drodze do pełnej ratyfikacji porozumienia została usunięta.
W głosowaniu 660 europosłów było za, 5 przeciwko, a 32 wstrzymało się od głosu.
Zgoda Parlamentu Europejskiego jest uwieńczeniem ponad czterech lat trudnych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Gdyby umowa nie została poparta przez eurodeputowanych, relacje między Wspólnotą i Wielką Brytanią musiałby opierać się na warunkach Światowej Organizacji Handlu (WTO), co oznaczałoby między innymi kontyngenty i cła.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze, że Wielka Brytania pozostaje "ważnym przyjacielem i partnerem Unii Europejskie".
"Cieszę się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim nad umową o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Stanowi to duży krok naprzód w stosunkach UE-Wielka Brytania i otwiera nową erę" - zaznaczył.
Zadowolenie z wyniku głosowania wyraziła też przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, porozumienie stanowi podstawę silnej i bliskiej współpracy z Wielką Brytanią.
Brexit "historycznym błędem"
Parlament Europejski w odrębnym głosowaniu poparł także polityczną rezolucję, która określa brexit jako "historyczny błąd". Parlament wyraził w niej także ubolewanie z powodu ograniczonego zakresu umowy, w której brakuje współpracy w polityce zagranicznej lub wymian studenckich. Została ona przyjęta przy 578 głosach za, 51 - przeciw i 68 wstrzymujących się.
Negocjatorzy UE i Zjednoczonego Królestwa uzgodnili 24 grudnia 2020 roku umowę o handlu i współpracy, ustanawiającą zasady regulujące stosunki dwustronne. Umowa jest stosowana tymczasowo (od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2021 roku) w celu ograniczenia komplikacji wynikających z brexitu. Zgoda Parlamentu Europejskiego była potrzebna, by mogła wejść w życie.
Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się w 2016 roku, gdy w referendum - wbrew niemal wszystkim sondażom - za wystąpieniem ze Wspólnoty opowiedziało się 52 procent Brytyjczyków. Okres przejściowy, podczas którego pozostawała częścią jednolitego rynku i unii celnej, pozwolił na przeprowadzenie negocjacji w sprawie jej przyszłych stosunków z Unią. Po intensywnych negocjacjach, porozumienie w tej sprawie osiągnięto pod koniec grudnia 2020 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock