"Nie byłbym zaskoczony, gdyby ta kwestia spowodowała fiasko całych negocjacji"

Źródło:
PAP

Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney stwierdził, że Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej będzie trudno osiągnąć porozumienie handlowe w ciągu najbliższych 24 godzin. Jego zdaniem całe negocjacje mogą się załamać z powodu impasu w sprawie rybołówstwa.

- Nie byłbym wcale zaskoczony, gdyby ta kwestia [połowów - przyp. red.] spowodowała fiasko całych negocjacji. (...) Trudno mi sobie wyobrazić, by państwa "rybackie" Unii Europejskiej - Irlandia, Francja, Belgia, Dania i Holandia - wsparły porozumienie oparte na propozycjach wykraczających poza obecną ofertę - stwierdził szef irlandzkiej dyplomacji Simon Coveney.

W czwartkowej rozmowie telefonicznej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że porozumienie w sprawie umowy handlowej prawdopodobnie nie zostanie osiągnięte, chyba że UE w sposób znaczący zmieni swoje stanowisko. Von der Leyen oznajmiła z kolei, że dojście do zgody w niektórych sprawach, zwłaszcza w kwestii łowisk, "będzie bardzo trudne".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

UE jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. W 2019 roku wartość eksportu brytyjskich towarów do Unii wyniosła 324 miliardy euro (43 proc. całego brytyjskiego eksportu). Import Wielkiej Brytanii z UE to z kolei 412 miliardy euro (52 proc. całego brytyjskiego importu).

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP