Jeśli Izba Gmin zaakceptuje do 12 kwietnia umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to Wspólnota może zgodzić się na to, by brexit został przedłużony do 22 maja - oświadczył w środę w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker. W przeciwnym razie, jak dodał, kolejne opóźnienia nie będą możliwe.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała we wtorek po trwającym ponad siedem godzin posiedzeniu gabinetu w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, że jej rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia, by wypracować ponadpartyjne porozumienie w sprawie brexitu. Podkreśliła, że intencją rządu pozostaje wyjście z UE w terminie, który pozwoli na uniknięcie udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Ostateczny termin dla Londynu
- Mamy jeszcze kilka dni. Jeśli Wielka Brytania będzie w stanie zatwierdzić umowę do 12 kwietnia, to Unia Europejska powinna zaakceptować odroczenie brexitu do 22 maja - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Zaznaczył zarazem, że w przeciwnym razie Wielka Brytania nie dostanie żadnych kolejnych opóźnień daty brexitu. - 12 kwietnia jest ostatecznym terminem przyjęcia porozumienia o wyjściu (z Unii Europejskiej - red.) przez Izbę Gmin - stwierdził w Parlamencie Europejskim Juncker. - Jeżeli nie zrobią tego do tego czasu, nie będą możliwe żadne kolejne przedłużenia (brexitu) - dodał.
Juncker zadeklarował przy tym otwartość na zmianę deklaracji politycznej, ale nie umowy o wyjściu.
W jego ocenie z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy cieszyliby się ci, którzy chcą osłabić Wspólnotę oraz Zjednoczone Królestwo. - Będziemy pracować do ostatniej chwili, wszystko po to, by uniknąć brexitu bez porozumienia - zadeklarował Juncker.
- Scenariusz wyjścia bez umowy o północy 12 kwietnia jest obecnie bardzo prawdopodobny. To nie jest rezultat, jakiego chcę. Ale jest to rezultat, na który Unia Europejska jest gotowa - podkreślił.
Opóźniony brexit
Na ostatnim szczycie Rady Europejskiej ustalono dwie możliwe daty brexitu: 12 kwietnia, jeśli Izba Gmin nie przyjmie do końca marca porozumienia w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty i 22 maja, gdyby Izba przyjęła porozumienie.
Do tej pory brytyjskim parlamentarzystom nie udało się przyjąć umowy. Przywódcy "27" po raz kolejny spotkają się na szczycie 10 kwietnia.
Autor: mm//kg / Źródło: reuters, pap