Naczelni dowódcy brazylijskiej armii, marynarki wojennej i lotnictwa podali się do dymisji. Protest przeciw Bolsonaro

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
TVN24, Reuters

Po tym, jak prezydent Brazylii Jair Bolsonaro dokonał rekonstrukcji swojego rządu, usuwając między innymi ministra obrony, do dymisji podali się także przedstawiciele wojska. Chodzi o naczelnych dowódców brazylijskiej armii, marynarki wojennej i lotnictwa. Powiedzieli, że to protest przeciwko próbom prezydenta sprawowania zbytniej kontroli nad siłami zbrojnymi.

Dowódcy, którzy podali się we wtorek do dymisji to dowódca lotnictwa Antonio Carlos Moretti Bermudez, dowódca marynarki wojenne Ilques Barbosa Junior oraz dowódca armii Edson Leal Pujol. Jak powiedzieli, zrobili to w formie protestu przeciwko próbom prezydenta sprawowania zbytniej kontroli nad siłami zbrojnymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rezygnacja nastąpiła w okresie, w którym prezydent znalazł się w poważnych kłopotach i usiłuje przezwyciężyć kryzys swojego przywództwa. Kryzys jest konsekwencją niezadowolenia Brazylijczyków z polityki prezydenta, zwłaszcza wobec pandemii COVID-19. Popularność przywódcy spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Opozycja chce wszcząć przeciwko prezydentowi procedurę impeachmentu z powodu jego polityki wobec kryzysu, jednak jak dotąd wysiłki w tym kierunku spełzły na niczym.

Zmiany w rządzie

W poniedziałek Bolsonaro został zmuszony do dokonania rekonstrukcji swojego rządu, wymieniając sześciu ministrów. Zwolniony został między innymi szef dyplomacji Ernesto Araujo obwiniany za politykę, która doprowadziła do niedostatku szczepionek przeciw COVID-19 i szef resortu obrony Fernando Azevedo e Silva.

Bolsonaro, który objął urząd prezydenta dwa lata temu, konsekwentnie sprzeciwia się środkom walki z pandemią, takimi jak kwarantanna argumentując, że kryzys gospodarczy byłby gorszym nieszczęściem niż pandemia. Niedawno powiedział Brazylijczykom aby "przestali narzekać".

Od początku pandemii zmarło w Brazylii około 314 tysięcy osób a liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 przekroczyła 12,5 miliona.

Autor:mjz\mtom

Źródło: TVN24, Reuters

Pozostałe wiadomości