Co najmniej 179 polityków brało łapówki od jednego koncernu

ShutterstockCo najmniej 179 polityków brało łapówki od koncernu Odebrecht

Brazylijscy politycy brali łapówki od wielkiego koncernu budowlanego Odebrecht w zamian za usługi, jakie świadczyli mu w parlamencie i regionalnych zgromadzeniach legislacyjnych - poinformowały w piątek główne brazylijskie media.

Brazylijski portal G1 podał, że jeden z byłych dyrektorów koncernu działającego na całym kontynencie południowoamerykańskim, Benedicto Barbosa da Silva, wręczył prokuratorowi wykres, na którym przedstawione zostały wszystkie wypłaty koncernu dla polityków. Od koncernu brało łapówki co najmniej 179 polityków brazylijskich.

"Afera Petrobrasu"

77 byłych członków dyrekcji Odebrechta, zamieszanych w mniejszym lub większym stopniu w ten proceder, zgodziło się na współpracę z prokuraturą w ramach wielkiego dochodzenia dotyczącego słynnej "afery Petrobrasu". Petrobras to największy na kontynencie brazylijski państwowy koncern naftowy, dla którego Odebrecht realizował główne inwestycje budowlane. "Kasa numer 2", tak nazywano biuro powołane w koncernie Odebrechta do wypłacaniem łapówek, zajmowała się głównie nielegalnym finansowaniem kampanii wyborczych poszczególnych brazylijskich partii. W dokumentach, które zostały opublikowane w piątek w brazylijskich mediach, odnotowano także 111 wypłat "gratyfikacji" dla polityków, którzy wyświadczyli Odebrechtowi różne polityczne przysługi, ale w wyborach nie startowali. Wśród beneficjentów "kasy numer 2", jak podaje agencja EFE, są między innymi Geraldo Alckmin, obecny gubernator najbogatszego brazylijskiego stanu Sao Paulo, obecny gubernator Rio de Janeiro Luiz Fernando Pezao i jego poprzednik na tym stanowisku Sergio Cabral, który został pod koniec ubiegłego roku osadzony w więzieniu. Na tej samej liście jest aktualny minister nauki i technologii, eksburmistrz stolicy finansowej kraju, Sao Paulo, Gilberto Kassab. Usługi deputowanego federalnego Julio Lopeza firma Odebrecht doceniła wypłatą 91 łapówek.

450 milionów łapówek

Według obliczeń przeprowadzonych przez ekspertów prokuratury na podstawie danych dostarczonych wymiarowi sprawiedliwości przez 77 byłych członków zarządu koncernu Odebrecht, w tym jego twórcę, Emilio Odebrechta, łączna suma łapówek dla wymienionych wyżej polityków wyniosła 450 milionów brazylijskich reali, czyli 145 milionów dolarów. Na liście polityków i osób często zajmują wciąż wysokie stanowiska w administracji państwowej, które zostały lub zostaną w najbliższym czasie objęte dochodzeniami dotyczącymi afer łapówkowych koncernu Odebrechta, znajduje się wciąż około stu nazwisk - podaje EFE. Oddzielnie toczą się dochodzenia w sprawie afer korupcyjnych w innych krajach Ameryki Łacińskiej, o które jest oskarżany brazylijski koncern.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości