Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie w 2023 roku według CNN. Jest jeden polski

Źródło:
CNN
Estonia. Jarmark świąteczny w Tallinnie (wideo z 2022 roku)
Estonia. Jarmark świąteczny w Tallinnie (wideo z 2022 roku)Reuters Archive
wideo 2/5
Estonia. Jarmark świąteczny w Tallinnie (wideo z 2022 roku)Reuters Archive

Jeden z najlepszych jarmarków świątecznych w Europie i na świecie znajduje się w Krakowie - ocenia amerykańska stacja CNN. Zauważono, że jarmark w polskim mieście jest jednym z największych na kontynencie. Które jarmarki warto odwiedzić w tym roku?

Sezon jarmarków świątecznych w większości miast Europy i świata rozpocznie się już wkrótce, bo pod koniec listopada. Historia jarmarków bożonarodzeniowych sięga 1298 roku, kiedy to odnotowano pierwsze takie wydarzenie w Wiedniu, przypomina CNN. W kolejnych stuleciach tradycja rozpowszechniła się na niemal cały świat i ma mnóstwo wielbicieli. Amerykańska stacja przygotowała zestawienie miast, w których w 2023 i na początku 2024 roku można spodziewać się najlepszych jarmarków świątecznych.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najlepszych turystycznych kierunków na 2024 rok. Polska w czołówce

Najlepsze jarmarki świąteczne

Listę najlepszych jarmarków otwiera wiedeński Wiener Christkindlmarkt, zlokalizowany przed miejskim ratuszem. Znajduje się tam m.in. lodowisko, słynne drzewko ozdobione sercami, a także wiele stoisk oferujących przysmaki, w tym kiełbaski, pierniczki czy poncz. Jarmark w stolicy Austrii trwa od 10 listopada do 26 grudnia.

Austria. Jarmark świąteczny w Wiedniu (2018 rok)Longfin Media/Shutterstock

Kolejnym polecanym przez CNN jarmarkiem jest ten w szwajcarskiej Bazylei. "Większość szwajcarskich miast o tej porze roku opanowują jarmarki świąteczne, a atmosfera jest niesamowita. Jednak jarmark w Bazylei jest największym i prawdopodobnie najlepszym w okolicy" - stwierdzono. Znajduje się on na placach Barfusserplatz i Munsterplatz. Otwiera się 23 listopada i potrwa do 23 grudnia.

Następnym przystankiem jest Strasburg we Francji. Tutaj tradycję swoją ma jeden z najstarszych europejskich jarmarków - pierwszy odbył się w 1570 roku. Dziś przyciąga dwa miliony ludzi rocznie, na których czekają setki drewnianych stoisk, oferujących dekoracje świąteczne, prezenty czy lokalne wino. Na centralnym Place Kléber stanie zaś ogromna choinka. Jarmark odwiedzać można od 24 listopada do 24 grudnia.

CNN poleca również jarmark w Brukseli, gdzie wówczas odbywa się jeden z najpopularniejszych festiwali w całej Belgii. Wśród atrakcji znajdą się pokazy świateł, lodowiska, wesołe miasteczko, ale i stoiska z tradycyjnym jedzeniem. Jarmark rozpoczyna się 24 listopada i potrwa do 31 grudnia.

ZOBACZ TEŻ: Włoskie miasto ogranicza wynajem mieszkań dla turystów

Czeska Praga jest z kolei według CNN w czasie świąt "definicją zimowej krainy czarów". Największy jarmark znajdziemy na położonych blisko siebie Rynku Staromiejskim i Placu Wacława. Jarmarki będą dostępne od 2 grudnia do 6 stycznia.

Czechy. Jarmark świąteczny w PradzeShutterstock

Fani jarmarków mogą też spodziewać się ciekawych atrakcji w Barcelonie, gdzie Fira de Santa Llucia rozpocznie się 24 listopada tuż przed Katedrą Świętej Eulalii i potrwa do 23 grudnia. Spośród jarmarków włoskich CNN poleca ten we Florencji, odbywający się tuż przed kościołem Santa Croce, niedaleko słynnej katedry Santa Maria del Fiore. Jarmark rozpocznie się 18 listopada, a zakończy się 17 grudnia.

W chorwackim Zagrzebiu odbędzie się z kolei aż około 25 jarmarków. Zobaczymy na nich żywe szopki, rzeźby z lodu czy świąteczny tramwaj ze św. Mikołajem i jego elfami. Wydarzenia te potrwają od 2 grudnia do 7 stycznia. Duńska Kopenhaga przygotuje z kolei dla turystów szczególne atrakcje w parku rozrywki Tivoli. To m.in. ponad tysiąc pięknie udekorowanych choinek, które będzie można podziwiać od 19 listopada do 31 grudnia. Spośród europejskich jarmarków CNN poleca także ten w stolicy Estonii, Tallinnie, który rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do 7 stycznia, w stolicy Szwecji, Sztokholmie, który potrwa od 24 listopada do 17 grudnia, czy stolicy Finlandii, Helsinkach, trwający od 1 do 22 grudnia.

W węgierskim Budapeszcie od 17 listopada do 1 stycznia odwiedzający mogą liczyć na dwa duże jarmarki - przed bazyliką św. Stefana oraz na placu Vörösmarty tér. Ten drugi, według szacunków, w ciągu roku przyciąga 800 tys. ludzi. W Berlinie otworzy się zaś około 80 jarmarków, spośród których najbardziej rozpoznawalnym jest ten na Gendarmenmark. Z powodu remontu w tym roku, jak i w przyszłym, odbędzie się on jednak w innym miejscu - na Bebelplatz i potrwa od 27 listopada do 31 grudnia. Wartym uwagi jest według CNN także jarmark londyński, który od 17 listopada do 1 stycznia odbywać się będzie w Hyde Parku.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki na świąteczny wypoczynek. Blisko połowa wybiera ten sam kraj

Kraków i jeden z najlepszych jarmarków świątecznych

Amerykańska stacja postanowiła wyróżnić także jeden z jarmarków w Polsce. Wskazano na Kraków, gdzie wydarzenie odbędzie się na Rynku Głównym i potrwa od 24 listopada do 1 stycznia. CNN zauważa, że jarmark jest jednym z największych w Europie, a "wspaniałe tło" dla niego stanowią Sukiennice i zabytkowy kościół Mariacki. Podkreślono, że turyści będą mogli skosztować polskich przysmaków i kupić ręcznie robione upominki lub smakołyki. CNN zwraca też uwagę, że na rynku odbędzie się także konkurs szopek bożonarodzeniowych, które będą wystawiane przed pomnikiem Adama Mickiewicza.

Jarmark świąteczny w Krakowie (2019 rok)Dutch_Photos/Shutterstock

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock