Boris Johnson jako premier traci zaufanie członków własnej partii

Źródło:
PAP
Boris Johnson przeprosił za wideo, które wzbudziło na Wyspach spore oburzenie
Boris Johnson przeprosił za wideo, które wzbudziło na Wyspach spore oburzenie
wideo 2/3
Boris Johnson przeprosił za wideo, które wzbudziło na Wyspach spore oburzenie

Zdaniem członków rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej zarówno minister finansów Rishi Sunak, jak i szefowa dyplomacji Liz Truss byliby lepszymi premierami niż obecnie sprawujący ten urząd Boris Johnson - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez stację Sky News. Jednocześnie za pozostaniem Johnsona na stanowisku lidera partii opowiada się 59 proc. jej członków, podczas gdy 34 proc. sądzi, że powinien ustąpić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Badanie przeprowadzone przez ośrodek YouGov dla stacji Sky News pokazuje również, że w porównaniu z jego poprzednią edycją - z lipca 2020 roku - entuzjazm dla Johnsona wśród członków Partii Konserwatywnej wyraźnie ostygł. W ciągu półtora roku odsetek członków, którzy uważają, że dobrze sprawdza się w roli premiera i lidera partii, spadł z 85 do 61 proc., a tych, którzy są zdania, iż radzi sobie źle, wzrósł z 5 do 38 proc. 45 proc. pytanych uważa, że Johnsonowi można ufać w kwestii mówienia prawdy, a 39 proc. jest przeciwnego zdania. Za pozostaniem Johnsona na stanowisku lidera partii opowiada się 59 proc. jej członków, podczas gdy 34 proc. sądzi, że powinien ustąpić.

Seria politycznych i wizerunkowych potknięć

Jeśli chodzi to, kto powinien zastąpić Johnsona, gdyby zrezygnował ze stanowiska, to dwoje kandydatów, którzy powtarzają się od pewnego czasu w medialnych spekulacjach, wyraźnie wyprzedza resztę stawki. Na Sunaka wskazało 33 proc. ankietowanych, a na Truss - 24 proc. Znajdujący się na trzecim miejscu były minister spraw zagranicznych, a obecnie szef parlamentarnej komisji zdrowia Jeremy Hunt uzyskał poparcie 8 proc. członków partii, a inni kluczowi aktualni ministrowie - Michael Gove, Sajid Javid, Priti Patel i Dominic Raab - dostali od 4 do 6 proc. poparcia. Co istotne, zdaniem pytanych zarówno Sunak, jak i Truss lepiej sprawowaliby urząd szefa rządu od Johnsona i dawaliby większe szanse na zwycięstwo w następnych wyborach. W przypadku Sunaka 46 proc. uważa, że byłby on lepszym premierem niż Johnson, a 16 proc. - że gorszym, natomiast 39 proc. sądzi, że Truss byłaby lepsza od obecnego szefa rządu, a 22 proc. - że gorsza. Pozycja Johnsona wewnątrz Partii Konserwatywnej zaczęła słabnąć po serii politycznych i wizerunkowych błędów w ostatnich dwóch miesiącach, z których największy oddźwięk mają ujawniane w mediach zarzuty, iż na Downing Street łamano restrykcje covidowe poprzez organizowanie tam przyjęć świątecznych i spotkań towarzyskich w czasie, gdy nie były dozwolone. Wewnątrzpartyjny wniosek o wotum nieufności wobec Johnsona jako lidera partii może być poddany pod głosowanie, jeśli zwróci się o to co najmniej 15 proc. członków klubu poselskiego konserwatystów, czyli obecnie 55 posłów.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP