Zasoby internetowe Biełsatu uznane za "formację ekstremistyczną"

Autor:
akw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Białoruski reżim uderza w telewizję Biełsat. Strona kanału uznana za ekstremistyczną (materiał "Faktów" TVN z 29 lipca)
Białoruski reżim uderza w telewizję Biełsat. Strona kanału uznana za ekstremistyczną (materiał "Faktów" TVN z 29 lipca)"Fakty" TVN
wideo 2/4
"Fakty" TVNBiałoruski reżim uderza w telewizję Biełsat. Strona kanału uznana za ekstremistyczną (materiał "Faktów" TVN z 29 lipca)

Białoruski resort spraw wewnętrznych uznał osoby "zrzeszone poprzez zasoby internetowe telewizji Biełsat" za formację ekstremistyczną. O sprawie poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Nie wiadomo na razie, o jakie "zasoby" chodzi. Takie działania reżim białoruski stosował już wobec innych niezależnych dziennikarzy.

MSW Białorusi w komunikacie poinformowało, że "uznano za formację ekstremistyczną i zakazano działalności na terytorium Białorusi grupy obywateli, zrzeszonych poprzez zasoby internetowe Biełsat". Wcześniej władze ostrzegały, że uczestnicy opozycyjnych kanałów i czatów w sieciach społecznościowych mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za "udział w formacji ekstremistycznej".

Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) celem ogłoszonej w środę decyzji może być "ostateczne wyparcie z Białorusi dziennikarzy, którzy współpracują z telewizją (Biełsat), poprzez postawienie ich wobec groźby pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za sam fakt współpracy".

Portal nadającej z Polski białoruskojęzycznej telewizji Biełsat i jej sieci społecznościowe zostały wcześniej na Białorusi zakazane jako "ekstremistyczne". Oznacza to, że rozpowszechnianie zamieszczonych w nich materiałów jest uważane za wykroczenie, za które grozi grzywna lub areszt.

Uznanie za "formację ekstremistyczną" to o wiele poważniejszy zarzut o charakterze karnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Telewizja Biełsat od ponad dekady nadaje z Polski po białorusku. Jej odbiorcami są Białorusini, którzy nie mogą w swoim kraju liczyć na rzetelne informacje. Kanał wspierający prawa człowieka i białoruską opozycję oraz informujący o nadużyciach władzy przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę powstał w 2007 roku. Jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów.

>> Portal i sieci społecznościowe telewizji Biełsat uznane za ekstremistyczne

Białoruska wersja portalu telewizji Biełsatbelsat.eu

Z niedawnej wypowiedzi przedstawiciela HUBAZiK (Głównego Departamentu MSW ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją) Wiaczesłaua Arłouskiego wynika, że administratorzy i uczestnicy kanałów i czatów w Telegramie, uznani przez struktury siłowe za szczególnie aktywnych na niwie działalności "antypaństwowej" i "zagrażającej bezpieczeństwu państwa" będą pociągani do odpowiedzialności karnej z artykułu dotyczącego działalności ekstremistycznej. Grozi za to do siedmiu lat pozbawienia wolności.

- Rozporządzenie (rządu z 12 października 2021 roku - red.) reglamentuje porządek uznania za formacje ekstremistyczne tych obywateli, którzy zrzeszyli się w formację ekstremistyczną, w tym przy użyciu internetu, w celu tworzenia materiałów ekstremistycznych, ich popularyzacji i rozpowszechniania – powiedział Arłouski. Za formację ekstremistyczną grupę obywateli mogą uznać MSW i KGB.

Niezależni dziennikarze w aresztach i więzieniach

W poniedziałek za "przechowywanie materiałów ekstremistycznych" (linków do publikacji na Facebooku) na 15 dni aresztu skazano oficjalną przedstawicielkę Biełsatu Irynę Słaunikawą i jej męża Alaksandra Łojkę. Parę zatrzymano w sobotę na lotnisku w Mińsku po powrocie z Egiptu.

>> Biełsat: Nasza przedstawicielka i jej mąż trafili na Akreścinę. To katownia

Alaksiej Dzikawicki o zatrzymaniu Iriny Słaunikawej i jej męża (wypowiedź z października 2021 roku)
Alaksiej Dzikawicki o zatrzymaniu Iriny Słaunikowej i jej mężaTVN24

Dwie reporterki Biełsatu Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa odbywają karę dwóch lat więzienia za prowadzenie relacji online z protestu upamiętniającego śmiertelnie pobitego Ramana Bandarenkę w listopadzie 2020 roku.

Dziennikarki Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa (Bachwaława) i Daria Czulcowa zostały skazane na dwa lata kolonii karnejBiełsat TV

Po zeszłorocznych wyborach prezydenckich dziennikarze na Białorusi spotkali się z niespotykaną jak dotąd skalą represji, której wynikiem było zamknięcie szeregu portali. Szacuje się, że na Białorusi jest już ponad 800 więźniów politycznych.

Fundacja Nawalnego "organizacją ekstremistyczną". Apelacja odrzucona Zdjęcia uznane za "ekstremistyczne". Albumy zostaną zniszczone Białoruska prokuratura chce uznania biało-czerwono-białej flagi za "symbol ekstremistyczny" Była miss zwolniona z aresztu. "Zabrano nam materace, spałyśmy na podłodze"

Według monitoringu BAŻ w białoruskich aresztach i więzieniach przebywa obecnie 29 dziennikarzy i pracowników mediów.

Autor:akw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: belsat.eu

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości