TVN24 | Świat

Rewizje u niezależnych aktywistów. Łukaszenka tłumaczył Putinowi, że "po prostu nie możemy inaczej"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP
Białoruś i represje wobec dziennikarzy
Białoruś i represje wobec dziennikarzyTVN24
wideo 2/4
TVN24Białoruś i represje wobec dziennikarzy

Białoruskie służby dokonują rewizji u aktywistów centrum Wiasna, które monitoruje sytuację praw człowieka w tym kraju. Przeszukania trwają także w biurze niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Rewizje odbyły się między innymi w mieszkaniach mińskich działaczy praw człowieka - wiceszefa Wiasny Walancina Stefanowicza, Uładzimira Łabkowicza i Andreja Pałudy - oraz u Wiktara Sazonowa w Grodnie.

Trwa również rewizja u dyrektor organizacji Lawtrend Woli Smalanki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało w mediach społecznościowych, że drzwi do biura zostały wyłamane, a w środku znajdują się funkcjonariusze struktur siłowych.

Z informacji Wiasny wynika, że po rewizji funkcjonariusze Departamentu Śledztw Finansowych zabrali Stefanowicza ze sobą, lecz nie wiadomo, czy został zatrzymany, czy ma wziąć udział w przesłuchaniu. Rewizja była związana z artykułem dotyczącym organizacji działań poważnie naruszających porządek publiczny i uchylania się od płacenia podatków. Aktywiści podają, że nie ma kontaktu z szefem Wiasny Alesiem Bialackim.

Wiasna działa na Białorusi jako organizacja niezarejestrowana - władze pozbawiły ją legalnego statusu w 2003 roku i od tamtej pory odmawiały jej ponownej rejestracji.

Aktywiści informują o rewizjach w siedzibach innych organizacji i ruchów społecznych, m.in. w biurze opozycyjnego Ruchu o Wolność. Agencja Interfax Zachód podała, że funkcjonariusze wkroczyli m.in. do Białoruskiego Komitetu Helsińskiego i partii Białoruski Front Ludowy (BNF).

Kontrola w biurze Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Zdjęcie archiwalne TUT.by/Twitter

"Musi pan zrozumieć, że po prostu nie możemy inaczej"

We wtorek podczas niezapowiedzianego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że państwo rozpoczęło działania przeciwko organizacjom pozarządowym i tzw. zachodnim mediom.

Nawiązując do nagłaśnianych przez media państwowe rzekomych "zamachów" na prorządowego dziennikarza oraz jednego z deputowanych, Łukaszenka powiedział, że "indywidualny terror" stał się kolejnym etapem sterowanego z zewnątrz "buntu i kolorowej rewolucji" na Białorusi. Zapowiedział, że wszyscy sprawcy zostaną ustaleni i ukarani.

Według słów Łukaszenki "tzw. zachodnie media" i organizacje pozarządowe "przynosiły nam demokrację, a raczej – narzucały. I nie demokrację, a właśnie ten terror. Musi pan zrozumieć, że po prostu nie możemy inaczej" – powiedział Łukaszenka do Putina, dodając, że siły te były "finansowane z zewnątrz". 

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TUT.by/Twitter