TVN24 | Świat

Białoruski resort obrony: samolot od strony Polski naruszył naszą przestrzeń powietrzną. Nasze MON odpowiada

TVN24 | Świat

Autor:
akr,ft//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Premier Morawiecki: apelujemy do władz białoruskich, żeby przestały szykanować Polaków
TVN24Premier Morawiecki: apelujemy do władz białoruskich, żeby przestały szykanować Polaków

Niezidentyfikowany statek powietrzny od strony Polski naruszył przestrzeń powietrzną Białorusi – utrzymuje białoruskie ministerstwo obrony. Według wtorkowego komunikatu, miało do tego dojść w poniedziałek wieczorem. Zarówno polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzeczyły, jakoby jakikolwiek statek powietrzny należący do Sił Zbrojnych RP naruszył przestrzeń powietrzną Białorusi.

Jak oświadczyło we wtorek ministerstwo obrony Białorusi, do naruszenia granicy powietrznej tego kraju od strony Polski miało dojść 12 kwietnia o godz. 20.45 (19.45 w Polsce). "Następnie statek powietrzny zawrócił w kierunku Polski" – napisano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Odpowiedź strony polskiej

O komentarz poprosiliśmy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. W odpowiedzi dla portalu tvn24.pl przekazano, że "żaden statek powietrzny należący do Sił Zbrojnych RP nie naruszył przestrzeni powietrznej Białorusi".

"Przestrzeń powietrzna jest na bieżąco monitorowana. Wojskowe statki powietrzne, 12.04 br. w godzinach wieczornych, nie wykonywały lotów w pobliżu granicy państwowej między Polską, a Białorusią" – oświadczyło natomiast w mediach społecznościowych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za ochronę granicy państwowej w przestrzeni powietrznej. Stale monitoruje ruch w przestrzeni powietrznej nad Polską i w pobliżu polskich granic – zarówno jeśli chodzi o polskie jednostki wojskowe oraz maszyny cywilne, jak i te należące do państw obcych.

Ministerstwo Obrony BiałorusiShutterstock

Attaché obrony wezwany do resortu

W związku z rzekomym incydentem do białoruskiego resortu obrony wezwany został we wtorek attaché obrony w Ambasadzie RP w Mińsku. Jak napisano w komunikacie, został on poinformowany o potrzebie przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie i przedstawienia jego wyników stronie białoruskiej.

Autor:akr,ft//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock