Łukaszenka odwołał generała odpowiedzialnego za mobilizację

Źródło:
belta.by, Radio Swoboda
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na Ukrainę
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na UkrainęReuters Archive
wideo 2/4
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na UkrainęReuters Archive

Alaksandr Łukaszenka podpisał we wtorek dekret o odwołaniu ze stanowiska zastępcy szefa sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych Alaksandra Szkirenki - poinformowała państwowa agencja Biełta. Zwolniony generał kierował głównym wydziałem organizacyjno-mobilizacyjnym.

Biełta poinformowała we wtorkowej depeszy, że generał dywizji Alaksandr Szkirenka został "przekazany do dyspozycji ministra obrony".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Do dymisji generała odpowiedzialnego za mobilizację doszło w czasie niedawno zakończonych ćwiczeń mobilizacyjnych w wojsku białoruskim. Ćwiczenia w graniczącym z Ukrainą obwodem homelskim ruszyły pod koniec czerwca. Resort obrony w Mińsku informował wówczas, że w ich trakcie komisariaty wojskowe opracują środki z zakresu "ogłaszania mobilizacji i stawiania się poborowych w miejscach, skąd zostaną wysłane do jednostek wojskowych".

We wtorek białoruskie ministerstwo poinformowało o kolejnych manewrach wojskowych w obwodzie homelskim, które mają potrwać do 14 lipca. Żołnierze będą ćwiczyć między innymi "ochronę obiektów obrony terytorialnej".

Pod koniec czerwca sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w komunikacie, że "komisariaty wojskowe obwodów brzeskiego i homelskiego na Białorusi badają możliwość przeprowadzenia tajnej mobilizacji mieszkańców".

Białoruscy żołnierze nie walczą przeciwko Ukrainie, Białoruś jednak zapewnia wsparcie logistyczne armii rosyjskiej. Tuż po rozpoczęciu inwazji zbrojnej samoloty rosyjskie startowały z terytorium tego kraju, dokonując ataków rakietowych na Ukrainę.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: belta.by, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty: