Bezprecedensowe spotkanie prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej. U papieża na modlitwie


Dziś po południu odbędzie się w Watykanie modlitewne spotkanie w intencji pokoju, na które papież zaprosił prezydenta Izraela Szimona Peresa i przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Franciszek ma nadzieję, że niemające precedensu spotkanie prezydentów Izraela i Palestyny pomoże w ciągnących się od lat negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie dwu prezydentów nastąpi po ponad miesiącu od fiaska rozmów pokojowych, którym patronowały USA. Rozmowy nie powiodły się wskutek wysuwania przez obie strony wzajemnych oskarżeń i pretensji. Papież, który zaprosił obu prezydentów na modlitwę w Watykanie, wybrał neutralne miejsce, na świeżym powietrzu, w idyllicznym zakątku Ogrodów Watykańskich. Jewt on trójkąt okolony pięknymi krzewami z widokiem kopułę Bazyliki Św. Piotra. Spotkanie będzie miało trzy części, trzy "akty": pierwszy będzie poświęcony wspólnocie żydowskiej, drugi - chrześcijańskiej i trzeci - muzułmańskiej. Podczas każdego z nich zostanie odmówiona modlitwa dziękczynna skierowana do "Stwórcy", w której znajdą się słowa "wszyscy jesteśmy braćmi", potem będzie prośba o "przebaczenie za popełnione grzechy" i na koniec - modlitwa o pokój.

"Gest pokoju"

W przerwach będzie czas na medytację, odczytane też zostaną teksty w języku hebrajskim, angielskim i arabskim. Papież, który zasiądzie w czasie spotkania między prezydentami Izraela i Autonomii Palestyńskiej, zakończy spotkanie w Ogrodach Watykańskich przemówieniem, które - jak podkreślają przedstawiciele Watykanu - w żadnym wypadku nie będzie miało charakteru politycznego. Wszyscy trzej uczestnicy spotkania uczynią "gest pokoju", wymieniając miedzy sobą uściski, po czym wspólnie zasadzą drzewo oliwne. Spotkanie rozpocznie się po przybyciu prezydentów o godzinie 18.15 w Domu Świętej Marty, watykańskiej rezydencji papieża Franciszka, który powita Szimona Peresa, a następnie Mahmuda Abbasa i odbędzie z każdym z nich krótkie spotkanie. Na miejsce modlitwy wszyscy udadzą się w towarzystwie patriarchy ekumenicznego i przywódcy duchowego Kościoła Prawosławnego Bartłomieja I, który został zaproszony do udziału w modłach.

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP

Raporty: