Czwarte co do wielkości linie lotnicze w Europie - Turkish Airlines - toczą walkę z "ostrym makijażem" oraz perukami. Właściciele firmy zakazali swoim stewardessom m.in. malowania ust czerwoną szminką oraz noszenia ekstrawaganckich fryzur. Komunikat ten wywołał burzę w całym kraju.
Przedstawiciele narodowych linii Turcji uzasadniają nowe zasady względami higieny oraz dążeniem do prostoty w wyglądzie pracowników. "Stewardesy mają wyglądać w sposób naturalny i zadbany, z makijażem w pastelowych odcieniach" - oświadczyły linie. Jak uzasadniają, taki naturalny wygląd jest lepszy w kontaktach z pasażerami.
Linie lotnicze tłumaczą też, iż odcienie bordowego, czerwieni oraz różu gryzą się z ogólnie przyjętym ubiorem. - Jako że strój naszego personelu pokładowego nie zawiera teraz koloru czerwonego, ciemnoróżowego itd., użycie przez pracowników szminki i lakieru do paznokci w tych barwach zamąca spójność wizualną - oświadczyły linie.
Firma nie przyjmie do pracy również kandydatów posiadających tatuaże w widocznych miejscach oraz tych z ekstrawaganckimi fryzurami lub perukami. Zdaniem przedstawicieli linii, włosy stewardess powinny zakrywać uszy oraz mieć naturalny odcień.
Wszystko przez islam ?
Zdaniem krytyków, linie ulegają wpływowom wartości religijnych, wspieranych przez umiarkowanie islamistyczny rząd. Podobne zdanie mają niezadowoleni z nowych przepisów obywatele Turcji, którzy nie po raz pierwszy spotykają się z kontrowersyjnymi decyzjami tureckiego przewoźnika. Wcześniej Turkish Arlines zakazały serwowania alkoholu podczas większości rejsów krajowych i do niektórych krajów muzułmańskich. Nowe zasady skrytykował również szef związku zawodowego w Turkish Airlines. - Nie można zaprzeczyć, że Turcja staje się coraz bardziej konserwatywnym i religijnym krajem - oświadczył. Z kolei jedna ze stewardes, która straciła posadę w liniach w zeszłym roku, a obecnie walczy o powrót do pracy, podkreśla, że czerwonej szminki i lakieru używała przez lata.
"Niewypał z muzułmańskimi mundurkami"
To nie jedyne kontrowersyjne decyzje tureckiego przewoźnika. Niedawno czwarta co do wielkości linia lotnicza w Europie zaproponowała nowe stroje dla stewardes nawiązujące do ubiorów z imperium osmańskiego. Projekty wywołały jednak takie kpiny w mediach, że Turkish Airlines z nich zrezygnowały. Od powstania w 1923 roku współczesnej Republiki Turcji jednym z priorytetów elit rządzących było utrzymanie ściśle świeckiego charakteru państwa. W 2002 roku wybory wygrała jednak umiarkowanie islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jej krytycy uważają, że rząd zmierza do szerszego włączenia zasad religii muzułmańskiej do życia społecznego.
Autor: ks/mtom/k / Źródło: PAP/Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu