18 maja wieczorem prezydent Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą zostanie przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI. Będzie to część dwudniowej wizyty prezydenta we Włoszech i Watykanie.
Na Półwyspie Apenińskim prezydent wyląduje w niedzielę 17 maja i pierwszego dnia wizyty spotka się w Rzymie z Kombatantami 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Następnego dnia rano prezydent złoży wizytę u prezydenta Włoch Giorgio Napolitano i weźmie udział w uroczystych obchodach 65. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.
Wieczorem zaś spotka się z papieżem Benedyktem XVI. Tego dnia przypada 89. rocznica urodzin polskiego papieża Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku.
Kolejne spotkanie z głową Kościoła
Do pierwszej audiencji pary prezydenckiej u Benedykta XVI doszło w styczniu 2006 roku - kiedy to prezydent udał się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną właśnie do Watykanu i Włoch.
W maju 2006 roku prezydent spotkał się z papieżem podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Papież złożył wówczas wizytę w Pałacu Prezydenckim.
W kwietniu 2007 roku Lech Kaczyński brał udział w ceremonii zakończenia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Również przy tej okazji doszło do spotkania z Benedyktem XVI.
Z kolei w czerwcu 2007 roku po uroczystości kanonizacji bernardyna Szymona z Lipnicy,papież Benedykt XVI przyjął prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią.
Prezydent u kawalerów maltańskich
Na zakończenie dwudniowego pobytu w Rzymie prezydent złoży wizytę oficjalną u Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festinga. Będzie to pierwsza w historii wizyta oficjalna polskiego prezydenta u Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich w Rzymie.
Kawalerowie Maltańscy - pełna nazwa: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty - to szpitalny i rycerski zakon joannitów utworzony w pierwszej połowie XII wieku w Jerozolimie.
Obecnie Zakon Kawalerów Maltańskich stanowi wspólnotę katolicką złożoną z zakonników i osób świeckich. Jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, ma eksterytorialne rezydencje w Rzymie i na Malcie. Prowadzi działalność medyczną i charytatywną.
Źródło: PAP