Tak miały brzmieć ostatnie słowa Benedykta XVI

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jezu, kocham Ciebie - tak miały brzmieć ostatnie słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI przed śmiercią. Emerytowany papież zmarł w sobotę 31 grudnia. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się w najbliższy czwartek.

Niepokojące doniesienia o złym stanie zdrowia Benedykta XVI zaczęły spływać z Watykanu po tym, jak papież Franciszek poprosił o modlitwę za "bardzo chorego" emerytowanego papieża podczas środowej audiencji generalnej. - Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w ciszy wspiera Kościół - zaapelował.

Benedykt XVI - ostatnie słowa

Tego samego dnia Stolica Apostolska opublikowała komunikat, w którym poinformowała o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Jako powód podano podeszły wiek. Kolejne oświadczenie mówiło o "ciężkim", ale "stabilnym" stanie 95-letniego duchownego. Włoska agencja Ansa informowała, że z doniesień napływających bezpośrednio z budynku Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał Benedykt XVI, wynika, że mimo poważnego stanu emerytowany papież uczestniczył w piątek rano we mszy w swoim pokoju.

Benedykt XVI zmarł w sobotę przed południem. Jak przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, śmierć emerytowanego papieża nastąpiła o godzinie 9.34. "Jezu, kocham Ciebie - miały brzmieć jego ostatnie słowa" - przekazał cytowany przez Polską Agencję Prasową argentyński dziennik "La Nacion", powołując się na źródła w Watykanie. Benedykt XVI wypowiedział je po niemiecku, w swoim języku ojczystym.

Msza pogrzebowa Benedykta XVI

Ciało Benedykta XVI zostało umieszczone w kaplicy budynku klasztornego Mater Ecclesiae. Od dziewiątej rano w poniedziałek zostanie wystawione na trzy dni w bazylice Świętego Piotra. Msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się o 9.30 w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu św. Piotra - poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni. Jak dodał, zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża uroczystości odbędą się "pod znakiem prostoty". Zaznaczył, że pogrzeb będzie "uroczysty, ale skromny". Watykan poinformował, że nie są potrzebne karty wstępu na mszę.

ZOBACZ TEŻ: Prasa o Benedykcie XVI: ostatni konserwatysta, który zrewolucjonizował papiestwo

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich - podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II - poinformował Watykan w wydanym komunikacie. Ceremonia odbędzie się po mszy pogrzebowej.

Pierwszy od 600 lat papież, który abdykował

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku, drugiego dnia konklawe, siedemnaście dni po śmierci Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia. Jako 265. papież w historii przyjął imię Benedykt XVI i dewizę Cooperatores Veritatis (Współpracownicy Prawdy).

Funkcję głowy Kościoła katolickiego sprawował przez blisko osiem lat. 11 lutego 2013 roku nieoczekiwanie ogłosił swoją abdykację, jako powód podając zaawansowany wiek. Ta decyzja wywołała szok i zdumienie na całym świecie. Podkreślano, że to pierwszy taki przypadek od sześciuset lat. Nie zabrakło jednak komentarzy, że świadczy ona o głębokiej odpowiedzialności za Kościół.

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek: czujemy wdzięczność Bogu za to, że podarował Benedykta XVI Kościołowi i światu

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: