Benedykt XVI. Informacje na temat stanu zdrowia byłego papieża

Autor:
akw,
akr/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stan Benedykta XVI jest poważny, ale stabilny. Papież odpoczął minionej nocy, jest przytomny - poinformował w czwartek po południu rzecznik Watykanu Matteo Bruni. W piątek po południu w Bazylice Świętego Jana na Lateranie zostanie odprawiona msza święta za Benedykta XVI - zapowiedział Watykan.

Watykan informował w środę, że w ostatnich godzinach doszło do pogorszenia stanu zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. W komunikacie podano, że wynika to z jego wieku. 95-letni emerytowany papież jest pod opieką lekarzy.

ZOBACZ TEŻ: Na co choruje Benedykt XVI? "Sytuacja jest z pewnością bardzo poważna"

Stan Benedykta poważny, ale stabilny

Benedykt XVI jest "nadzwyczaj spokojny" - tak źródła watykańskie, cytowane przez agencję Ansa, opisują w czwartek jego stan. Według nieoficjalnych doniesień 95-letni emerytowany papież koncelebrował w łóżku mszę świętą. Dodano, że przy Benedykcie XVI czuwają cały czas między innymi jego sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein, watykański pielęgniarz oraz osobisty lekarz Patrizio Polisca.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał wcześniej, że emerytowany papież "odpoczął minionej nocy, jest absolutnie przytomny, a dzisiaj, choć jego stan pozostaje ciężki, sytuacja obecnie jest stabilna". "Papież Franciszek ponawia swoje zaproszenie, by modlić się za niego i towarzyszyć mu w tych trudnych godzinach" - dodał watykański rzecznik. W piątek o godzinie 17.30 w Bazylice Świętego Jana na Lateranie zostanie odprawiona msza święta w intencji Benedykta XVI - zapowiedział Watykan.

Wcześniej w czwartek włoska agencja prasowa Ansa - powołując się na źródła w Watykanie - przekazała, że stan Benedykta XVI jest "ciężki, ale stabilny". Uściślono, że sytuacja nie zmieniła się w ciągu ostatniej doby.

Emerytowany papież przebywa w swoim domu w dawnym budynku klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich - Mater Ecclesiae.

ZOBACZ TEŻ: "Niech Pan da mu siłę". Episkopat apeluje o modlitwę za Benedykta XVI

W środę rano o tym, że Benedykt XVI jest bardzo chory, mówił też papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Poprosił o modlitwę za swego poprzednika. Franciszek udał się potem do rezydencji emerytowanego papieża, by go odwiedzić.

Urodzony w Bawarii Joseph Ratzinger został głową Stolicy Apostolskiej 19 kwietnia 2005 roku po śmierci Jana Pawła II. 28 lutego 2013 roku ogłosił abdykację, zostając pierwszym od około 600 lat papieżem, który ustąpił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw, akr/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości