Belgijski rząd przekazał rodzinie zamordowanego premiera Demokratycznej Republiki Konga jego ząb

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Belgii przekazał rodzinie zamordowanego sześć dekad temu premiera Demokratycznej Republiki Konga Patrice'a Lumumby jego złoty ząb. To jedyne zachowane szczątki kongijskiego polityka. Prywatna ceremonia, w której uczestniczył szef belgijskiego rządu odbyła się w poniedziałek w Brukseli.

Ceremonia przekazania szczątków Patrice'a Lumumby odbyła się w poniedziałek w Pałacu Egmont w centrum Brukseli. Belgijski urzędnik wręczył bliskim zamordowanego premiera niebieskie pudełko, w którym znajdował się złoty ząb polityka. Po uroczystości premier Belgii Alexander de Croo i przedstawiciele kongijskiego rządu spotkali się z rodziną Lumumby.

- Nie mogę powiedzieć, że czuję radość, ale to dla nas dobre, że możemy pochować naszą ukochaną osobę. Jego dusza będzie mogła spocząć w pokoju - powiedział jeden z synów Lumumby, Roland, cytowany przez dziennik "Guardian".

Morderstwo pierwszego premiera niepodległej DRK

Rząd Lumumby sprawował władzę przez trzy miesiące po uzyskaniu przez DRK niepodległości od Belgii w 1960 roku. W tym samym roku został obalony przez siły dyktatora Mobutu Sese Seko i zamordowany w styczniu 1961 roku.

Po zabójstwie ciało Lumumby zostało rozpuszczone w kwasie. Obecny przy tym belgijski policjant zabrał złoty ząb polityka. Po kilkudziesięciu latach belgijscy urzędnicy znaleźli ząb u córki funkcjonariusza i skonfiskowali znalezisko.

Historycy twierdzą, że kiedy Lumumba zwrócił się do Związku Radzieckiego o pomoc w tłumieniu ruchu secesjonistycznego w jednym z regionów DRK, wypadł z łask USA i Belgii. Za skórę władzom w Brukseli zaszedł również słynnym przemówieniem, w którym ostro krytykował kolonizację swojego kraju przez Belgów. 

Zachodnie mocarstwa nie interweniowały, gdy Lumumba został osadzony w więzieniu. Belgijski parlament uważa, że rząd w Brukseli jest "moralnie odpowiedzialny" za jego zabójstwo.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP, Reuters