Świat

Belgijski król przyjął rezygnację szefa rządu

Świat


Król Belgów Filip I przyjął rezygnację premiera Charles'a Michela. Jednocześnie poprosił go, by stał na czele rządu jako pełniący obowiązki jego szefa aż do czasu majowych wyborów parlamentarnych - poinformował w piątek pałac królewski.

Michel ogłosił swoją rezygnację we wtorek, ale monarcha nie przyjął jej od razu. Zamiast tego konsultował się z przywódcami partii politycznych.

Dymisja szefa rządu

Kierowany przez Michela rząd dwa tygodnie temu zmienił się w mniejszościowy, gdy w proteście przeciwko paktowi ONZ w sprawie migracji z rządowej koalicji wyszła jej największa partia - flamandzkich nacjonalistów Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA).

Ostatecznie do podania się do dymisji skłoniła premiera groźba przegłosowania w parlamencie wniosku o wotum nieufności dla jego mniejszościowego gabinetu. Wniosek ten przedstawiły ugrupowania opozycyjne: socjaldemokraci i Zieloni.

Apel króla do polityków

Według piątkowego komunikatu król zaapelował do polityków, by w nadchodzących miesiącach w sposób "rozsądny" reagowali na wyzwania dotyczące gospodarki, krajowej polityki finansowej oraz spraw międzynarodowych, a także by spełniali oczekiwania Belgów, jeśli chodzi o kwestie społeczne i ekologiczne.

Jak podały cytowane przez państwowego nadawcę RTBF źródła w pałacu, w ocenie Filipa I przywódcy partii politycznych w rozmowach z nim deklarowali gotowość do zapewnienia bezproblemowego funkcjonowania rządu. Wybory parlamentarne w Belgii są zaplanowane na 26 maja 2019 roku. Większość państw ONZ - 164 - przyjęła 10 grudnia w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji. Ma być to pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie. Dokument został przyjęty przez aklamację, ale z podpisania paktu wycofało się kilka krajów, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.

Autor: momo//plw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości