Przed rozpoczęciem szczytu UE-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej premier Beata Szydło podkreśliła, że jeśli nielegalna migracja z Afryki ma zostać zatrzymana, należy stworzyć tam perspektywę życia i rozwoju, zwłaszcza dla młodzieży.
Tematem przewodnim piątego już szczytu przywódców i szefów rządów państw afrykańskich i europejskich - poza wzajemnymi relacjami między obu kontynentami - mają być problemy młodzieży.
Wśród omawianych zagadnień znajdą się również: kwestie bezpieczeństwa, wdrażania zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie nowych miejsc pracy. Według organizatorów szczyt zgromadzi około 5 tysięcy uczestników. W trakcie dwudniowych obrad szefowa polskiego rządu zabierze głos między innymi w sprawie bezpieczeństwa i polityki klimatycznej. Polskę będą reprezentować również wiceszefowie MSZ Konrad Szymański i Joanna Wronecka.
Na konferencji prasowej premier Szydło podkreśliła, że Polska jest obecna na szczycie z trzech powodów: programów prorozwojowych dla Afryki, relacji bilateralnych oraz rozmów dotyczących polityki klimatycznej.
- Chcemy być solidarni z państwami afrykańskimi, tak jak cała Unia Europejska bierzemy udział w dofinansowaniu programów, które są programami prorozwojowymi, które mają służyć rozwojowi państw afrykańskich i są skierowane (...) głównie na rozwój młodych ludzi - wskazała Szydło.
- Jeżeli chcemy zatrzymać nielegalną migrację, jeżeli chcemy, żeby ci ludzie mieli tutaj perspektywę życia i rozwoju w Afryce, to musimy stworzyć im ku temu warunki - o tym między innymi będziemy rozmawiać na szczycie - zapowiedziała szefowa polskiego rządu.
Polska dotychczas wpłaciła na fundusz powierniczy Unii Europejskiej dla Afryki milion euro, a zgodnie z deklaracją premier Szydło z październikowego szczytu unijnego w Brukseli, ma wpłacić jeszcze dodatkowo 7 milionów.
- Najważniejsze dla mnie i dla polskiego rządu jest to, żeby bardzo aktywnie włączać się w politykę migracyjną, tworzyć warunki rozwojowe dla państw afrykańskich, tworzyć warunki dla rozwoju młodych ludzi mieszkających tutaj, którzy dzięki temu zaniechają nielegalnej emigracji do Europy. Należy wspierać i rozwiązywać problemy migracyjne na miejscu - zauważyła Szydło.
"Chcemy otwierać nowe rynki"
Premier zaznaczyła, że w trakcie szczytu chce również rozmawiać z przywódcami afrykańskimi o wzajemnych relacjach, w tym gospodarczych.
- Chcemy otwierać nowe rynki dla polskich przedsiębiorców. Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę zaistnienia na rynku afrykańskim i (chcemy) wspierać tych, którzy już tutaj realizują swoje biznesowe cele - mówiła. Zapowiedziała również, że Polska chce otwierać w Afryce nowe ambasady. Odnosząc się do polityki klimatycznej, premier podkreśliła, że Polska chce, żeby krajowe firmy mogły korzystać ze Światowego Funduszu Klimatycznego.
- Polska zadeklarowała udział w tym funduszu na szczycie paryskim, w tej chwili potwierdzamy nasze zaangażowanie – dodała Szydło. Przypomniała, że w przyszłym roku odbędzie się w Katowicach szczyt klimatyczny COP24. Premier zaznaczyła, że jednym z celów jej wizyty w Wybrzeżu Kości Słoniowej są rozmowy dotyczące objęcia przez Polskę 1 stycznia przyszłego roku niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie - jak dodała - będziemy współpracować również z państwami afrykańskimi. Formalnym wyznacznikiem stosunków Unii Europejskiej z krajami Afryki jest przyjęta w 2007 roku w Lizbonie strategia UE-Afryka. Poprzedni szczyt UE-UA odbył się trzy lata temu w Brukseli. Ponad 60 przywódców z Europy i Afryki w przyjętej w stolicy Belgii deklaracji podkreśliło ścisły charakter relacji UE-Afryka i potrzebę ich rozwoju. Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent. Formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 roku na szczycie w Durbanie, zastępując funkcjonującą wcześniej Organizację Jedności Afrykańskiej. Podstawowymi założeniami powołania UA była promocja rozwiązań demokratycznych w Afryce, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów. Przewodnictwo w UA sprawowane jest rotacyjnie przez poszczególne państwa. Obecnie sprawuje je Gwinea, na czele z pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Alphą Conde.
Autor: mart//kg / Źródło: PAP