"Nasze okręty stały się po prostu dużymi celami". Baza Floty Czarnomorskiej pustoszeje 

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, NV, tvn24.pl
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.)
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.) Anton Heraszczenko/Telegram
wideo 2/11
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.) Anton Heraszczenko/Telegram

Ukraińskie ataki sprawiły, że rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przeniesienia wielu okrętów wojennych z bazy morskiej w Sewastopolu na Krymie - przyznał były wicepremier Dmitrij Rogozin. To pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony urzędników rosyjskich. Wcześniej wielokrotnie informowały o tym służby ukraińskie. Według niezależnych rosyjskojęzycznych mediów od rozpoczęcia inwazji zbrojnej w lutym 2022 roku Rosja straciła około jednej trzeciej Floty Czarnomorskiej. Na dno poszło wiele cennych jednostek na czele z krążownikiem Moskwa.  

Czytaj też: Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Dmitrij Rogozin powiedział gazecie "Moskowskij Komsomolec", że "Rosja musi poważniej podejść do rozwoju swoich dronów, organizacji wojskowych jednostek dronów oraz rozwoju walki elektronicznej i systemów pozycjonowania satelitarnego".

Pierwsze potwierdzenie

- Na naszych oczach dokonuje się rewolucja wojskowo-techniczna - oznajmił Rogozin, dodając, że "tempo innowacji z każdym miesiącem zmienia sytuację na froncie". - Flota Czarnomorska jest tego przykładem - stwierdził były wicepremier. Przyznał, że "w zasadzie trzeba było zmienić siedzibę, ponieważ nasze duże okręty stały się po prostu dużymi celami dla bezzałogowych łodzi wroga".

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Zdjęcie z 2023 roku Shutterstock

Agencja Reutera odnotowała, że wypowiedzi Dmitrija Rogozina, tak zwanego senatora z okupowanego przez Rosję obwodu zaporoskiego i byłego szefa rosyjskiej agencji kosmicznej, są pierwszym rosyjskim oficjalnym potwierdzeniem, że Flota Czarnomorska została zmuszona do opuszczenia bazy w Sewastopolu na zaanektowanym Krymie. Wcześniej wielokrotnie informowały o tym służby ukraińskie.

Przedstawiciel wywiadu wojskowego w Kijowie Wadym Skibicki twierdził wcześniej, że w rosyjskich portach (głównie w Noworosyjsku) zaczyna brakować miejsc, dlatego część wrogich okrętów może zostać przerzuconych do separatystycznej Abchazji (w granicach Gruzji).

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine

CZYTAJ: Media: rosyjskie okręty ewakuowane z kluczowego portu, boją się zachodnich rakiet dalekiego zasięgu

Apel Putina

Pod koniec czerwca Władimir Putin wezwał do "wzmocnienia ochrony ojczystej marynarki przed rakietami dalekiego zasięgu". Angielskojęzyczny portal gazety "Kyiv Post" przypomniał wówczas, że apel rosyjskiego przywódcy pojawił się po tym, kiedy siły ukraińskie zniszczyły prawdopodobnie ostatni okręt rakietowy Rosjan, wyposażony w pociski Kalibr i znajdujący się na Morzu Czarnym - Cykłon.

Od rozpoczęcia inwazji zbrojnej na Ukrainę w lutym 2022 roku Rosja straciła około jednej trzeciej swojej Floty Czarnomorskiej - oceniał wcześniej niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times, podając, że siły ukraińskie, używając rakiet i dronów, zatopiły lub uszkodziły co najmniej 26 rosyjskich okrętów nawodnych i podwodnych.

Według The Moscow Times, zagrożenie ostrzałem terytorium Ukrainy przy użyciu okrętów zmalało. Nie ma także zagrożenia operacjami desantowymi Rosjan.

Moment ataku na okręt Iwan Churs. Ukraiński resort obrony publikuje nagranie
Moment ataku na okręt Iwan Churs. Ukraiński resort obrony publikuje nagranie Ministerstwo Obrony Ukrainy/Twitter

Drony Magura w akcji

Siły ukraińskie używają do ataków na okręty rosyjskie na Morzu Czarnym m.in. morskich dronów Magura V5. Trafiły one takie jednostki, jak okręt rozpoznawczy Iwan Churs, okręt patrolowy Siergiej Kotow, okręt rakietowy Iwanowiec czy okręt desantowy Cezar Kunikow. 

W kwietniu 2022 roku Ukraińcy użyli rakiet Neptun do ataku na rosyjski krążownik Moskwa. Jednostka flagowa Floty Czarnomorskiej zatonęła w Morzu Czarnym.

"Ostatnie zdjęcie satelitarne krążownika Moskwa" (14.04.2022)
"Ostatnie zdjęcie satelitarne krążownika Moskwa" (14.04.2022)

Autorka/Autor:mm, tas/ft

Źródło: Reuters, The Moscow Times, NV, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: