TVN24 | Świat

"Rasizm polega nie tylko na tym, że atakują cię na ulicy". Kara za odmowę wynajęcia mieszkania Marokańczykowi

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, El Periodico, moroccoworldnews.com

Właściciel mieszkania i agencja nieruchomości zostały ukarane grzywną w wysokości 45 tysięcy euro za odmowę wynajęcia mieszkania Marokańczykowi. Według radnego Barcelony Marca Serry nałożona kara "stanowi ostrzeżenie dla wszystkich operatorów nieruchomości, aby unikali dyskryminowania w dostępie do mieszkań".

Sprawa dotyczy marokańskiego inżyniera, który przyjechał do Barcelony 3 lata temu. O wynajem mieszkania starał się na początku zeszłego roku. - Rasizm polega nie tylko na tym, że atakują cię na ulicy, ale także na tym, że nie chcą wynająć ci mieszkania ponieważ jesteś Marokańczykiem - powiedział Redouane Mehdi, cytowany w piątek przez media, w tym portal katalońskiego dziennika "El Periodico" i elDiario - Nie mogłem nawet umówić się na pierwszą wizytę w agencji nieruchomości, musiałem poprosić o pomoc mojego białego przyjaciela - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kiedy Mehdi udowodnił wypłacalność i wykazał swoje ostatnie wynagrodzenia, wydawało się, że wszystko jest gotowe do podpisania umowy wynajmu. Jednak mijały tygodnie, a agencja nieruchomości nie odzywała się. Po miesiącu otrzymał odpowiedź, że mieszkanie zostało wynajęte komu innemu.

Barcelona: dyskryminacja na rynku mieszkań Alessio Catelli / Shutterstock.com

Ostrzeżenie dla operatorów nieruchomości

Mehdi z pomocą przyjaciela był w stanie udowodnić, że w rzeczywistości mieszkanie nadal stało puste i było dostępne na rynku wynajmu. - Byłem przekonany, że to dyskryminacja - powiedział. Otrzymał wsparcie barcelońskiego Urzędu ds. walki z dyskryminacją oraz wydziału ds. dyscyplinowania i przeciwdziałania zastraszaniu w Miejskim Instytucie Mieszkaniowym. - Mam nadzieję, że moja sprawa posłuży za przykład, że społeczność marokańska ma narzędzia do zwalczania codziennego rasizmu – podkreślił Mehdi.

W rozmowie z gazetą "El Pais" Marokańczyk wyznał, że pierwsze pytanie, które zadawali mu w rozmowach telefonicznych pracownicy agencji nieruchomości, po usłyszeniu nazwiska, dotyczyło tego, skąd pochodzi.

Według radnego Barcelony, Marca Serry, "nałożona grzywna nie ma na celu zebrania pieniędzy dla urzędu, ale stanowi ostrzeżenie dla wszystkich operatorów nieruchomości, aby unikali dyskryminowania w dostępie do mieszkań".

Karę nałożono na podstawie katalońskiej umowy mieszkaniowej z 2007 roku, która zakazuje bezpośredniej dyskryminacji w dostępie do mieszkań ze względu na pochodzenie. Podczas rozpatrywania sprawy Mehdiego właściciele mieszkania oraz agencja nieruchomości zaprzeczyły, jakoby ich zachowanie było dyskryminujące, ale odrzucono to zapewnienie.

Kara 90 tysięcy euro za ogłoszenie wynajmu

W ubiegłym roku władze Barcelony ukarały grzywną w wysokości 90 tysięcy euro agencję nieruchomości The New House oraz portal Idealista za ogłoszenie wynajmu mieszkania "tylko dla Hiszpanów".

Według badań władz miasta, osoby z nazwiskiem arabskim ubiegające się o wynajem często spotykają się z brakiem odzewu ze strony agencji nieruchomości. Dyskryminacja posuwa się tak daleko, że muszą prosić o pomoc hiszpańskich przyjaciół lub zmienić nazwisko - podał portal elDiario.

"El Pais" podała, że barceloński Urząd do spraw walki z dyskryminacją w pierwszym kwartale tego roku wszczął ponad 10 dochodzeń w sprawie dyskryminacji na rynku mieszkaniowym, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z kilku ostatnimi latami.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, El Periodico, moroccoworldnews.com

Źródło zdjęcia głównego: Alessio Catelli / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości