"Dał nadzieję kobietom i mężczyznom tęskniącym za wolnością do wyrażania ich podstawowych praw, a jego wpływ na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany" - napisał w depeszy kondolencyjnej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego Barack Obama. Listy napłynęły z całego świata. Są wśród nich kondolencje od dalajlamy.
W depeszy, cytowanej na stronie internetowej Kancelarii Premiera, prezydent USA napisał o byłym polskim premierze, że "dzięki odwadze i wytrwałości takich ludzi jak Tadeusz Mazowiecki, Polska stała się regionalnym i światowym liderem oraz ważnym przykładem dla krajów przechodzących przemiany demokratyczne na całym świecie".
"Stany Zjednoczone są dumne z budowania z Polską przyszłości opartej na rozwoju i dobrobycie" - zakończył Obama.
Mazowiecki zwolennikiem "ścisłych i silnych związków polsko-niemieckich"
Kanclerz Niemiec Angela Merkel z kolei w swoim liście podkreśliła, że Tadeusz Mazowiecki "swoim niestrudzonym zaangażowaniem na rzecz wolności i samostanowienia wniósł niezapomniany wkład w pokonanie autorytarnej niesprawiedliwości oraz na rzecz europejskiej jedności".
"W decydującym dla Niemiec okresie, jako polski premier, wspierał upadek Muru i ponowne zjednoczenie naszego kraju. Dzięki temu możliwe było stworzenie fundamentów dla stosunków między naszymi narodami. Niemcy widziały w Tadeuszu Mazowieckim zawsze zwolennika ścisłych i silnych związków polsko-niemieckich, i takim go zapamiętamy" - napisała w depeszy Angela Merkel.
Skromny przywódca, mąż stanu, niezwykła postać
Dalajlama XIV wspominał w depeszy, że spotkał się z Tadeuszem Mazowieckim kilkakrotnie. "Zaimponował mi sposobem, w którym łączył odpowiedzialne przywództwo i skromność; wciąż to podziwiam" - napisał.
Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker wspominał Mazowieckiego jako męża stanu, a premier Czech Jirí Rusnok podkreślił, że pierwszy niekomunistyczny premier Polski po przełomie 1989 r. był niezwykłą postacią zarówno w życiu politycznym, jak i społecznym Rzeczypospolitej Polskiej oraz całej Europy.
"Jego poświęcenie na rzecz kraju i jego narodu stanowiło dla wielu źródło niezwykłej inspiracji" - napisał z kolei premier Singapuru Lee Hsien Loong.W depeszy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa czytamy zaś: "Działania podjęte przez Tadeusza Mazowieckiego na rzecz zwrócenia Polski w kierunku Zachodu i gospodarki rynkowej były częścią znacznie większej sprawy, zaś objęta przezeń ścieżka pozostaje nadal żywym przykładem sukcesu oraz stanowi godny naśladowania przykład dla całego naszego regionu".
Tadeusz Mazowiecki nie żyje
Tadeusz Mazowiecki nie żyje
Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP