Barack Obama: Tadeusz Mazowiecki nigdy nie zostanie zapomniany


"Dał nadzieję kobietom i mężczyznom tęskniącym za wolnością do wyrażania ich podstawowych praw, a jego wpływ na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany" - napisał w depeszy kondolencyjnej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego Barack Obama. Listy napłynęły z całego świata. Są wśród nich kondolencje od dalajlamy.

W depeszy, cytowanej na stronie internetowej Kancelarii Premiera, prezydent USA napisał o byłym polskim premierze, że "dzięki odwadze i wytrwałości takich ludzi jak Tadeusz Mazowiecki, Polska stała się regionalnym i światowym liderem oraz ważnym przykładem dla krajów przechodzących przemiany demokratyczne na całym świecie".

"Stany Zjednoczone są dumne z budowania z Polską przyszłości opartej na rozwoju i dobrobycie" - zakończył Obama.

Mazowiecki zwolennikiem "ścisłych i silnych związków polsko-niemieckich"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z kolei w swoim liście podkreśliła, że Tadeusz Mazowiecki "swoim niestrudzonym zaangażowaniem na rzecz wolności i samostanowienia wniósł niezapomniany wkład w pokonanie autorytarnej niesprawiedliwości oraz na rzecz europejskiej jedności".

"W decydującym dla Niemiec okresie, jako polski premier, wspierał upadek Muru i ponowne zjednoczenie naszego kraju. Dzięki temu możliwe było stworzenie fundamentów dla stosunków między naszymi narodami. Niemcy widziały w Tadeuszu Mazowieckim zawsze zwolennika ścisłych i silnych związków polsko-niemieckich, i takim go zapamiętamy" - napisała w depeszy Angela Merkel.

Skromny przywódca, mąż stanu, niezwykła postać

Dalajlama XIV wspominał w depeszy, że spotkał się z Tadeuszem Mazowieckim kilkakrotnie. "Zaimponował mi sposobem, w którym łączył odpowiedzialne przywództwo i skromność; wciąż to podziwiam" - napisał.

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker wspominał Mazowieckiego jako męża stanu, a premier Czech Jirí Rusnok podkreślił, że pierwszy niekomunistyczny premier Polski po przełomie 1989 r. był niezwykłą postacią zarówno w życiu politycznym, jak i społecznym Rzeczypospolitej Polskiej oraz całej Europy.

"Jego poświęcenie na rzecz kraju i jego narodu stanowiło dla wielu źródło niezwykłej inspiracji" - napisał z kolei premier Singapuru Lee Hsien Loong. W depeszy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa czytamy zaś: "Działania podjęte przez Tadeusza Mazowieckiego na rzecz zwrócenia Polski w kierunku Zachodu i gospodarki rynkowej były częścią znacznie większej sprawy, zaś objęta przezeń ścieżka pozostaje nadal żywym przykładem sukcesu oraz stanowi godny naśladowania przykład dla całego naszego regionu".

[object Object]
Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnychtvn24
wideo 2/22

Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: