Noblista Muhammad Yunus stanął na czele rządu tymczasowego

Źródło:
Reuters, PAP
Noblista Muhammad Yunus stanął na czele rządu tymczasowego
Noblista Muhammad Yunus stanął na czele rządu tymczasowegoReuters
wideo 2/7
Noblista Muhammad Yunus stanął na czele rządu tymczasowegoReuters

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus został w czwartek zaprzysiężony na szefa tymczasowego rządu Bangladeszu. W poniedziałek premierka Hasina Wazed w następstwie antyrządowych protestów złożyła dymisję i uciekła z kraju.

84-letni Yunus przyleciał w czwartek do stolicy kraju, Dhaki, z Paryża. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na lotnisku mówił, że "jeśli we mnie wierzycie i mi ufacie, to zapewniam was, że nie będzie żadnych ataków w kraju". - To nasza największa odpowiedzialność - oświadczył. Wypowiedź noblisty przytoczył dziennik "The Daily Star Bangla".

- Korzyści płynące z wolności muszą jednak dotrzeć do każdego domu w Bangladeszu - podkreślił Yunus.

- Chciałbym zaznaczyć, że trzeba uratować kraj przed chaosem. Ocalić przed przemocą, abyśmy mogli iść naprzód ścieżką, którą pokazali nam studenci - oznajmił. - Bangladesz może być pięknym krajem. Ma ogromny potencjał, który został zniszczony. Teraz musimy przygotować podwaliny i podnieść się. Wy, młodzi, przygotujecie pod to grunt. Podziwiamy was i będziemy postępować zgodnie z waszymi wskazówkami - dodał. Jednocześnie obiecał, że nie będzie stosował żadnych represji wobec nikogo.

Noblistę przywitał na lotnisku głównodowodzący armii banglijskiej Waker-uz-Zaman, któremu towarzyszyli dowódcy marynarki wojennej i sił powietrznych. Obecni byli także przywódcy studenckich protestów - inicjatorzy kandydatury Yunusa na stanowisko premiera rządu tymczasowego.

Noblista Muhammad Yunus na spotkaniu z mediami w Dhace PAP/EPA/MONIRUL ALAM

Protesty w Bangladeszu

Prezydent Mohammed Shahabuddin rozwiązał we wtorek parlament, co otwiera drogę do rozpisania wyborów. Dzień wcześniej 76-letnia premierka Hasina Wazed w następstwie antyrządowych protestów złożyła dymisję i udała się do Indii.

CZYTAJ: Jej rodzinę wymordowano, teraz sama uciekła. Dlaczego znienawidzono córkę "ojca narodu"

Protesty studentów, które doprowadziły do jej ustąpienia, zaczęły narastać od czerwca jako ruch przeciwko zasadzie kwotowego rozdzielania miejsc pracy w administracji rządowej, z których 30 procent miało przypadać krewnym weteranów wojny o niepodległość z 1971 roku.

Demonstracje stawały się coraz bardziej masowe, a represje - brutalne. Aresztowano ponad 10 tysięcy osób, zginęło ponad 300.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Yunus otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2006 roku. Jest autorem systemu mikropożyczek - kredytów o niskich kwotach, z których korzystali ludzie pozbawieni zdolności kredytowej i dostępu do komercyjnych banków. Stworzył też zajmujący się mikropożyczkami bank Grameen Telecom. Władze Bangladeszu zarzucały mu złamanie prawa pracy i korupcję; jego zwolennicy uważali, że zarzuty były umotywowane politycznie.

Yunus został skazany w pierwszej instancji przez banglijski sąd, ale ułaskawiono go w środę w związku ze zmianą władzy. Noblista miał dopuścić się nieprawidłowości podczas wykonywania obowiązków służbowych, za co otrzymał wyrok sześciu miesięcy więzienia. Po opłaceniu kaucji wyszedł na wolność i wyjechał z kraju.

Autorka/Autor:js

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MONIRUL ALAM